fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Narodowcy manifestują pod hasłem „Odwagi Polsko” 

Przeciwko „kolaborantom współpracującym z Brukselą, którzy chcą niszczyć polskie tradycje” – jak mówił szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki – protestują uczestnicy sobotniego marszu pt. „Odwagi Polsko” zorganizowanego przez środowiska narodowo-katolickie.

W sobotę przed godz. 13.00 sprzed katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze ruszył marsz „Odwagi Polsko”, który – jak wskazywali organizatorzy – jest kontrmanifestacją dla odbywającego się tego dnia proeuropejskiego marszu partii opozycyjnych i KOD. Przed rozpoczęciem marszu w katedrze odbyła się Msza św. za ojczyznę.

Uczestnicy manifestacji mają biało-czerwone flagi i opaski, gdzieniegdzie pojawiają się też flagi ONR, a na jednym z transparentów napisano: „Komitet Obrony Donosicieli to współczesna Targowica”. Uczestnicy marszu śpiewają pieśni religijne, kilkanaście osób niesie duży krzyż.

W manifestacji uczestniczy m.in. poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, Marcin Dybowski (Krucjata Różańcowa za Ojczyznę), a także Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.

Jak powiedział dziennikarzom Winnicki przed rozpoczęciem marszu, „Unia Europejska, to twór lewicowo-liberalny, efekt 1968 roku i tych przemian, które prowadzą Zachodnią Europę na skraj katastrofy”. „My nie chcemy uczestniczyć w tej katastrofie, która dzieje się w multilateralnej Europie zachodniej” – powiedział. „Z inwazją emigrantów, z inwazją muzułmanów, z rozkładem społeczeństw” – dodał.

W jego ocenie UE stara się ograniczać polską suwerenność, ingerować w to co się dzieje w Polsce.

W Polsce są siły, które nazywamy kolaborantami, które nazywamy nowymi targowiczanami. Uważamy ich za zdrajców ojczyzny, którzy kolaborują z Brukselą – podkreślał.

„Mamy silne przekonanie, że rządzący UE dążą to tego, aby zniszczyć tradycyjną tożsamość narodową, religijną. Atakuje się też tożsamość płciową pod postacią genderyzmu” – mówił Winnicki.

Marcin Dybowski powiedział, że marszem środowiska narodowo-katolickie chcą zademonstrować „przywiązanie nie do koryta, nie do miski soczewicy, tylko do najświętszych naszych tradycji narodowych, do Boga, do dekalogu”. „Naszemu rządowi potrzebna jest odwaga, by nie dali się zastraszyć tymi rozpaczliwymi krzykami opozycji, tylko aby realizowali postulaty” – mówił.

Dybowski dodał, że demonstranci nie są przeciwko Europie.

My jesteśmy też euroentuzjastami. Wyraziliśmy to 1050 lat temu przyjmując chrzest. Nie jesteśmy na pewno entuzjastami tej Unii Europejskiej. Obecna Europa to skompromitowany pomysł polityczny, który się sypie i powinniśmy trzymać się od niego jak najdalej – powiedział.

Narodowcy przejdą mostem Śląsko-Dąbrowskim, a następnie ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem mają dotrzeć na Skwer ks. J. Twardowskiego pod pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.

PAP/RIRM

drukuj