fot. PAP/Andrzej Grygiel

Nadanie Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego w 100-lecie powstań śląskich

Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach-Pyrzowicach nosi od dziś imię Wojciecha Korfantego. W wydarzeniu z tej okazji uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda.

W trakcie ceremonii nadania imienia lotnisku w Katowicach odsłonięto tablicę pamiątkową z wizerunkiem przywódcy III powstania śląskiego, a zarazem śląskiego polityka okresu międzywojennego – Wojciecha Korfantego.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu wskazał, że Wojciech Korfanty znajduje się w panteonie naszych bohaterów narodowych.

– Przede wszystkim jest w panteonie bohaterów Śląska. To człowiek, który widział Śląsk w sposób niezwykle dobry, bo widział go jako miejsce ciężkiej pracy. Tu się urodził, wychował. W domu pochłaniał tradycję. Jego ojciec był górnikiem. Widział Śląsk także jako nowoczesny, pięknie rozwijający się, jako sprawiedliwy, uczciwy, oparty na rzetelnych zasadach, gdzie szanuje się człowieka i pracownika – mówił prezydent Andrzej Duda.

Czwartkowa uroczystość wpisuje się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Zwieńczy ona też wieloletnią dyskusję o nadaniu katowickiemu lotnisku patrona. Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce.

RIRM

drukuj