Nad Polską znajduje się rozległy niż

Jak informuje IMGW, Europa południowa jest w zasięgu klina wyżowego. Na pozostałym obszarze kontynentu dominują niże z frontami atmosferycznymi. 

Polska znajduje się pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim, w chłodnym powietrzu polarno-morskim. W ciągu dnia z zachodu na wschód szybko przemieści się front ciepły związany z pogłębiającym się wtórnym ośrodkiem niżowym, przesuwającym znad Wysp Brytyjskich nad Danię i południową Szwecję. Za frontem napłynie z zachodu cieplejsze powietrze polarno-morskie. Wieczorem nad północny zachód kraju zacznie nasuwać się front chłodny.

W piątek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże od zachodu wzrastające do całkowitego oraz opady deszczu przemieszczające się z zachodu na północny wschód. Temperatura maksymalna od 2 st.C, 3 st. na krańcach wschodnich do 5 st.C, 7 st.C na zachodzie, a na Pogórzu Karpackim, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, od 6 st.C do 9 st.C. Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny wzmagający się do silnego (od 25 km/h do 40 km/h), a na wybrzeżu dość silny wzmagający się do bardzo silnego (od 35 km/h do 55 km/h). Porywy wiatru od 60 km/h, 70 km/h na wschodzie do 80 km/h na południu i zachodzie kraju, a na wybrzeżu do 90 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią wieczorem. Wysoko w górach wiatr w porywach do 120 km/h, zachodni.

W nocy z piątku na sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite, miejscami duże, oraz okresami opady deszczu, na krańcach północno-wschodnich lokalnie możliwy także deszcz ze śniegiem. Na wybrzeżu i Pomorzu po północy stopniowy zanik opadów i miejscami większe przejaśnienia. Temperatura minimalna od 0 st.C, 1 st.C na północnym wschodzie do 5 st.C, 6 st.C na południowym zachodzie i Pogórzu Karpackim. Wiatr południowo-zachodni, początkowo dość silny i silny, w porywach do 80 km/h, a na wybrzeżu bardzo silny (do 55 km/h), w porywach do 90 km/h, od zachodu powoli słabnący. Wysoko w górach wiatr w porywach do 120 km/h, południowo-zachodni.

W sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami oraz okresami opady deszczu. Opady głównie w obszarze od Dolnego Śląska, przez centrum kraju po Podlasie i Suwalszczyznę. Temperatura maksymalna od 2 st.C, 3 st.C na północnym wschodzie do 8 st.C na południowym zachodzie, a na Pogórzu Karpackim, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, od 6 st.C do 9 st.C. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu wschodnim do 70 km/h, a na południu Podkarpacia do 80 km/h, od zachodu słabnący. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni.

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 5 st.C. Wiatr umiarkowany, wieczorem wzmagający się do dość silnego, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 3 st.C. Wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, w ciągu nocy słabnący do umiarkowanego, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie całkowite. Okresami, głównie w godzinach popołudniowych, opady deszczu. Temperatura maksymalna 5 st.C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 50 km/h, południowo-zachodni.

W piątek w południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 993 hPa i będzie spadać.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl