fot. PAP

Prokuratorzy zaprotestują w sylwestra

Prokuratorzy zapowiadają manifestację. 31 grudnia zamiast pracować, chcą oddawać krew lub masowo skorzystać z urlopu na żądanie. W ten sposób wyrażą sprzeciw wobec kolejnych zmian w regulaminie, które chce wprowadzić minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Według prokuratorów resortowe propozycje nie przystają do i tak patologicznej struktury ustrojowej prokuratury. Jak wskazują, rozbudowany jest nadzór służbowy. Razi też nierówny podział prokuratorskich prac.

Poseł Stanisław Piotrowicz, prokurator w stanie spoczynku mówi, że w tej kwestii potrzebne są kompleksowe zmiany, a nie doraźne modyfikacje przepisów.

– Ten regulamin bazuje na dotychczasowej ustawie o prokuraturze, a więc chce się przyszyć nową łatę do starych spodni. To niewątpliwie budzi niezadowolenie środowiska prokuratorskiego. Ja w tej chwili nie chcę wnikać w to, jakie postanowienia w szczególny sposób irytują w nowym regulaminie środowisko prokuratorskie. Niemniej jednak sam sposób postępowania musi razić. Najpierw powinna być nowa ustawa o prokuraturze, a później regulamin do tejże ustawy – zaznaczył poseł Stanisław Piotrowicz.

Swoje stanowisko przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort poinformował jedynie, że obecnie toczy się proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu.

RIRM

drukuj