fot. PAP/Tomasz Gzell

Naczelna Rada Adwokacka krytykuje sposób wyłaniania kandydatów na sędziów SN

Naczelna Rada Adwokacka krytykuje podstawę prawną i sposób wyłaniania kandydatów na sędziów SN. W podjętej uchwale Rada stwierdziła, że naruszają one standardy konstytucyjne oraz wspólne zasady prawa UE.

Według Naczelnej Rady Adwokackiej nabór na sędziów SN jest „nietransparentny, pospieszny, niegwarantujący wyboru osób spełniających standardy”. Dlatego Rada apeluje do prezydenta o powstrzymanie się z powołaniem przedstawionych kandydatów.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz mówi, że kolejny raz elity prawnicze wspierają się. W ocenie polityka zwłaszcza zarzut dot. nietransparentności sposobu wyboru sędziów SN jest chybiony.

 – Kiedy to wcześniej była transmisja z posiedzenia Rady? Kiedy wcześniej o jedno stanowisko w SN ubiegało się tylu kandydatów? Wcześniej było to z góry zaplanowane. Jeżeli zwolniło się jedno stanowisko w SN, to SN dbał o to, żeby o to stanowisko ubiegał się jeden kandydat. W związku z tym, jeśli ktoś mówi o standardach wyłaniania kandydatów do SN w negatywnym aspekcie, to chyba nie pamięta, jak wyglądało wyłanianie kandydatów dotychczas – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Krajowa Rada Sądownictwa w tym tygodniu podjęła uchwały o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosków o powołanie łącznie 40 wskazanych osób na sędziów SN. Rada wyłaniała te osoby spośród blisko 200 kandydatów.

 RIRM

drukuj