fot. flickr.com

Naczelna Izba Aptekarska wydala rekomendacje dla właścicieli aptek

Naczelna Izba Aptekarska wydała rekomendacje dla właścicieli aptek dotyczące organizacji pracy w okresie pandemii koronawirusa. Izba zaleca m.in., aby klienci byli obsługiwani przez okienka przeznaczone do trybu nocnego. Ma to ograniczać kontakt personelu aptek z pacjentami w celu zmniejszenia ryzyka infekcji.

Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków apeluje, aby w aptekach została również wyznaczona tzw. strefa buforowa.

– W momencie kiedy mamy ogromną liczbę pacjentów, a do niektórych aptek trafia ich 500-600, czy nawet więcej w ciągu jednego dnia, chcielibyśmy uniknąć dwóch rzeczy. Po pierwsze uniknąć sytuacji, w której sami pacjenci będą w zatłoczonej aptece przenosili wirus z jednej osoby na drugą. Po drugie, trzeba pamiętać o tym, że jeżeli zaraziliby się farmaceuci, którzy mają kontakt z kilkuset osobami dziennie, wówczas taka apteka musiałaby zostać zamknięta i przestałaby spełniać swoją podstawową  rolę. Dlatego też wzorem innych krajów europejskich sugerujemy, żeby wyznaczać w aptekach strefy, w których powinni przebywać pacjenci. To wygląda czasem bardzo prosto, jest to linia, której pacjent nie powinien przekraczać, tak żeby odległość od farmaceuty została zachowana – zaznacza wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Naczelna Izba Lekarska opublikowała też broszurę dla aptek, w której wskazuje jak zmniejszyć ryzyko zarażenie koronawirusem.

RIRM

drukuj