fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Ł. Szumowski: Brakujące leki niedługo trafią do aptek

Brakujące leki zostały już sprowadzone do hurtowni i niebawem trafią do aptek – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji w Warszawie. Odniósł się tym samym do problemu z dostępnością niektórych medykamentów w ostatnich dniach. Szef resortu przypomniał także, że w poniedziałek ruszy infolinia, dzięki której pacjenci dowiedzą się, gdzie znaleźć odpowiedni lek.

Minister Łukasz Szumowski wskazał, że z brakami farmaceutyków zmaga się nie tylko Polska, ale również cała UE. Jak mówił, na taką sytuację wpływa również problem z mafiami lekowymi. Przypomniał, że rząd PiS zaostrzył kary za nielegalny wywóz leków.

– To jest wynik globalnych mechanizmów obrotu substancjami na świecie. Od wielu lat nikt też w Polsce nie walczył z mafiami lekowymi. Nasi poprzednicy znieśli kary za wywóz leków. Padały nawet słowa o tym, że jest to normalny obrót gospodarczy – no nie jest. Jest to przestępstwo. Wprowadziliśmy szereg regulacji prawnych, które penalizują wywóz leków, stąd lista zagrożonych produktów – wskazywał minister zdrowia.

Natomiast szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas zapewnił z kolei, że w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki dla dzieci w ramach kalendarza szczepień. Odniósł się tym samym do doniesień, jakoby wśród brakujących leków na rynku brakowało także niektórych szczepionek.

– Chcę jednoznacznie zapewnić, że w pełni jest realizowany program szczepień u dzieci. Mamy odpowiednią ilość zapasów. Wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie. Mamy także wiedzę o pełnej dostępności do szczepień zalecanych. Wszystkie szczepionki zalecane są dostępne w aptece. Chciałbym przypomnieć, że jest okres urlopowy, więc wyjeżdżając – szczególnie do ciepłych krajów – powinniśmy dowiedzieć się, na co się zaszczepić – wskazał.

W opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności znalazło się ponad 300 produktów.

Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.

RIRM

drukuj