fot. PAP/Artur Reszko

Na przejściu Kuźnica – Grodno stanie skaner do prześwietlania pociągów towarowych przekraczających granicę polsko – białoruską

Koszt zamontowania na granicy polsko – białoruskiej urządzenia to blisko 18,5 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana ze środków budżetu państwa. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie w województwie podlaskim. Obecnie trwają prace budowlane na przejściu. Skaner będzie oddany do użytku w październiku tego roku. Przedsięwzięcie realizuje polska firma.

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, wskazał, że skaner podniesie jakość i szybkość odpraw.

– Jeżeli obrót towarowy ma się rozwijać musi również być sprawnie realizowany na przejściach granicznych. Ładunki powinny się sprawnie przemieszczać, trzeba także pamiętać, że jesteśmy na granicy Unii Europejskiej. Mamy zetknięcie obszaru euroazjatyckiego szerokorozumianego z Unią Europejską. Ta granica powinna dawać gwarancję płynnego i szybkiego odprawiania towarów i przede wszystkim być bezpieczna – podkreślił Bohdan Paszkowski.

Kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy jest największym w regionie. Rocznie przejeżdża tam około 4,6 tys. składów towarowych oraz 750 pociągów osobowych.

Każdego roku przez przejście przewożonych jest około trzech milionów ton różnych towarów. Głownie masowych takich jak węgiel, gaz i nawozy sztuczne. Za towar pobierane jest średnio 800 mln należności rocznie.

RIRM

drukuj