fot. Paweł Palembas

Na północy Polski deszczowo; na południu pochmurnie

Jak podaje IMGW, od Półwyspu Apenińskiego po Kaukaz rozciągać się będzie wyż z centrum nad Morzem Czarnym, na pozostałym obszarze Europy dominować będą niże.

Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego; przez obszar kraju, z zachodu na wschód, przemieści się front ciepły. Początkowo Polska będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, ale za frontem napływać będzie znacznie cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie się wahać.

We wtorek w północnej połowie Polski zachmurzenie całkowite, większe przejaśnienia początkowo na północnym wschodzie, a po południu na północnym zachodzie; opady deszczu przemieszczające się z zachodu na wschód. W południowej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu od zachodu rozpogodzenia; na południowym zachodzie i w centrum słabe opady deszczu, po południu zanikające. Temperatura maksymalna od 8 st., 10 st. na wschodnim Pomorzu i północnym wschodzie, około 13 st. w centrum, do 17 st., 18 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich porywisty, a w rejonach podgórskich Podkarpacia dość silny, w porywach do 70 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h. Wiatr z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże. Na krańcach północno-wschodnich początkowo słabe, zanikające opady deszczu. Także na wybrzeżu zachodnim możliwy słaby deszcz. Temperatura minimalna: w zachodniej połowie kraju od 5 st. do 8 st., we wschodniej – od 2 st. do 6 st., ale wyższa na południu Podkarpacia – od 6 st. do 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich porywisty, na południu Podkarpacia w porywach do 60 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h. Wiatr południowy.

PAP/RIRM

drukuj