fot. pixabay.com

USA: 70 mln osób zagrożonych tornadami, powodziami i ulewnymi deszczami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.

Według przewidywań w poniedziałek w okolicy takich miast jak Nowy Orlean w Luizjanie, Gulfport w stanie Missisipi i Mobile w Alabamie wystąpi największe ryzyko tornad. Spodziewane są opady deszczu od 8 do 12,5 cm, które mogą prowadzić do powodzi.

We wtorek front przesunie się dalej na wschód i obejmie m.in. Tallahassee i Panama City na Florydzie oraz Albany. Na terenach wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, od Nowego Orleanu po Tallahassee na Florydzie opady będą o ponad 12 cm wyższe od normy.

„Nadchodząca, destrukcyjna pogoda nadchodzi zaledwie dzień po zimowej burzy, która zrzuciła ponad 30-centymetrową warstwę śniegu na północnym wschodzie kraju i przyniosła deszcz, śnieg, lód, a nawet tornada, które przeszły od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej do Maine. Oczekuje się, że najnowszy układ pogodowy szybko przekształci się w wyjątkowo potężną styczniową burzę i od poniedziałku spowoduje rozległe, znaczące skutki na wschód od Gór Skalistych” – podała CNN.

Ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi wydano już w Kolorado i Nowym Meksyku w niedzielę. Wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej ciepłe, wilgotne powietrze będzie zwiększać zagrożenie poważnymi burzami, z możliwymi kilkoma silnymi tornadami i niszczycielskimi wiatrami.

Burza przejdzie na północny wschód, nasili się i w połowie tygodnia rozszerzy swój zasięg na większą część wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Problemem będą powodzie, niszczycielskie wiatry, a także tornada.

W poniedziałek od Teksasu po Florydę ponad 15 mln ludzi grozi poważne zagrożenie burzą. We wtorek podobne niebezpieczeństwo obejmie 35 mln osób na obszarach od Panhandle na Florydzie po Outer Banks w Karolinie Północnej.

Istnieją też poważne obawy, związane z powodziami na północnym wschodzie kraju, w związku z następną falą deszczu. We wtorek powodzie mogą wystąpić w niektórych częściach New Jersey, Nowego Jorku i Pensylwanii oraz rejony od całą ścieżkę od Georgii po Massachusetts.

Meteorolodzy ostrzegają także przed wysokimi falami, a wobec silnych wiatrów, przerwami w dostawie prądu.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl