Pentagon: wznowiono działania przeciwko ISIS z tureckiej bazy Incirlik

Ministerstwo obrony USA poinformowało dziś o wznowieniu działań przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu prowadzonych z tureckiej bazy lotniczej Incirlik, które wstrzymano w następstwie piątkowej próby przewrotu wojskowego w Turcji.

,,Dzięki ścisłej koordynacji z naszymi tureckimi sojusznikami otworzyli oni ponownie swą przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych. W rezultacie we wszystkich bazach lotniczych w Turcji wznowiono operacje powietrzne koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu” – głosi komunikat Pentagonu.

Będąca ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych Turcja zezwoliła im na wykorzystywanie bazy Incirlik na południowym wschodzie kraju do ataków na islamistycznych bojowników w Syrii i Iraku. Operacje te zawieszono w następstwie piątkowego nieudanego puczu.

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w niedzielę w programie telewizji CNN ,,State of the Union”, że w sobotę trzykrotnie rozmawiał z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu.

– Zapewniono mnie, że nie będzie żadnej przerwy w naszych wysiłkach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Zdaniem Kerry’ego trudności sił USA w bazie Incirlik mogły wynikać z tego, że samoloty użyte do stłumienia puczu były tam tankowane.

Władze Turcji poinformowały dziś, że dowódca bazy Incirlik, generał Bekir Ercan Van został aresztowany pod zarzutem współudziału w próbie zamachu stanu.

Kerry’ego zapytano w dzisiejszym programie ,,Meet the Press” telewizji NBC, czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wykorzysta nieudany pucz do rozszerzenia swej władzy. Sekretarz stanu odpowiedział, że takie posunięcie byłoby wyzwaniem dla stosunków Erdogana z UE, NATO i innymi partnerami.

– Wezwaliśmy ich, by nie posuwali się zbyt daleko, wywołując wątpliwości co do swego zaangażowania w proces demokratyczny – zaznaczył Kerry.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl