Muzeum na Majdanku zmieni nazwę

Państwowe Muzeum na Majdanku zmienia nazwę. Chodzi o rozszerzenie nazwy palcówki tak, by informowała, że był to obóz niemiecki.  Rządowy projekt w tej sprawie opracował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w odpowiedzi na wniosek wojewody lubelskiego profesora Przemysława Czarnka.

Propozycja nowej nazwy to: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1941-1944)”.

– To bardzo długa nazwa zawierająca wszystkie najważniejsze elementy wskazujące jednoznacznie na niemiecki rodowód, pochodzenie tego obozu koncentracyjnego i na lata, w których ten niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady działał – mówi prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Jak dodaje, „o to chodziło wnioskodawcom, kombatantom, byłym więźniom Majdanka; o to mi chodziło w piśmie do pana ministra”.

Wojewoda lubelski podkreśla też, że „kompletnie nie rozumie kontrowersji”, wokół zmiany nazwy.

– Wiem, że budzi to jakieś negatywne emocje w Lublinie, w samym muzeum na Majdanku, u niektórych historyków, ale nie wiem co może być emocjonującego w fakcie, że to był były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady. (…) Precyzja stuprocentowa jest absolutnie potrzebna w każdym miejscu, gdzie mamy do czynienia z niemieckimi zbrodniami nazistowskimi, bo tego wymaga polska racja stanu, prawda historyczna o tym, jak to funkcjonowało w czasie II wojny światowej i kto jest odpowiedzialny w całości za nazistowskie zbrodnie III Rzeszy – tłumaczy prof. Przemysław Czarnek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj