fot. Twitter/Muzeum Majdanek

W Państwowym Muzeum na Majdanku odbyła się promocja książki „Ocaleni z zagłady”

„Ocaleni z zagłady” to tytuł najnowszej książki autorstwa księdza infułata Grzegorza Pawłowskiego. Promocja dzieła miała miejsce w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Ksiądz infułat Grzegorz Pawłowski tak naprawdę nazywa się Jakub Hersz Griner. Urodził się w Zamościu w rodzinie żydowskiej. Cudem ocalał podczas wojny. Z Holocaustu ocaliły go polskie rodziny. Po wojnie przyjął chrzest i wstąpił do lubelskiego seminarium. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Izraelu, gdzie prowadzi misyjną pracę duszpasterską między innymi wśród tamtejszej Polonii.

– Wychowany w środowisku żydowskim bałem się przyznać, kim jestem. Przez długie lata strach w ogólnie mnie nie opuszczał – mówił ks. inf. Grzegorz Pawłowski.

Najnowsza książka duchownego „Ocaleni z zagłady” to historie życia Żydów, którzy zostali ocaleni przez Polaków podczas II wojny światowej.

– Jestem wdzięczny Polakom, którzy ratowali Żydów. Nigdy marnego słowa o Polakach nie powiem. W wielu książkach swoich właśnie piszę o tych ocalałych z zagłady, żeby przedstawić, że Polacy z narażeniem własnego życia ratowali im życie – zaznaczył duchowny.

Postawa Polaków jest świadectwem wielkiej odwagi oraz wierności chrześcijańskim wartościom. Dziś, kiedy próbuje się nas obarczyć winą za Holocaust, przypominanie o tych heroicznych postawach jest szczególnie ważne – mówił ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

– Nie było to jakieś jednostkowe działanie, ale był to łańcuch dobroci motywowany różnymi względami, przede wszystkim względem religijnym, ale także względem takiego spotkania z człowiekiem, który jest w potrzebie, który potrzebuje pomocy, który potrzebuje wyciągniętej dłoni – wskazał ks. prof. Mirosław Wróbel.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj