Niemcy: Akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi z KL Lublin (Majdanek)

Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Lublin (tzw. Majdanku). 96-letniemu mężczyźnie zarzucono pomocnictwo w morderstwie – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prokuratury we Frankfurcie nad Menem.

Z aktu oskarżenia wynika, że 22-letni wówczas mężczyzna służył pomiędzy sierpniem 1943 roku a styczniem 1944 roku w kompanii wartowniczej SS. Do jego obowiązków należało pilnowanie więźniów przeznaczonych na śmierć.

Oskarżony zabezpieczał ponadto przeprowadzoną 3 listopada 1943 roku akcję „Erntefest” (Dożynki), podczas której na terenie lubelskiego obozu rozstrzelano co najmniej 17 tys. Żydów.

Zdaniem prokuratury oskarżony wiedział – tak jak wszyscy esesmani odbywający służbę w obozie – o masowych egzekucjach i był „częścią morderczej machiny” narodowych socjalistów. Zdawał sobie też sprawę z tego, że bezbronne ofiary mordowane są z motywów rasistowskich.

Rzeczniczka prokuratury Nadja Niesen zastrzegła w rozmowie z PAP, że o przyjęciu aktu oskarżenia i ewentualnym wyznaczeniu terminu rozprawy zdecyduje Sąd Krajowy we Frankfurcie. Biegli uznali, że stan zdrowia oskarżonego pozwala na udział w procesie, jednak w ograniczonym zakresie. 96-latek może brać udział w procesie dwa dni w tygodniu, maksymalnie przez dwie godziny dziennie.

Na ślad byłego strażnika mieszkającego we Frankfurcie wpadł Niemiecki Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu. Placówka w Ludwigsburgu ściga wojennych zbrodniarzy, sama nie ma jednak uprawnień prokuratorskich – po wstępnym śledztwie przekazuje sprawy do właściwych prokuratur.

Jeszcze kilka lat temu byli strażnicy pozostawali praktycznie bezkarni, ponieważ niemiecki Trybunał Federalny orzekł w 1969 roku, że warunkiem skazania za pomoc w morderstwach jest udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego. Ze względu na brak świadków zbrodni było to w większości przypadków niemożliwe.

Przełomowe dla ścigania sprawców tej kategorii przestępstw okazało się skazanie na pięć lat więzienia Johna Demjaniuka, byłego strażnika w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zamordowaniu ponad 28 tys. więźniów, pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów karalnych.

Trzy lata temu centralny urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, opierając się na precedensowej sprawie Demjaniuka, zalecił właściwym prokuraturom wszczęcie postępowania przeciwko 30 byłym strażnikom. Dwa lata temu na karę czterech lat pozbawienia wolności skazany został Oskar Groening – były strażnik z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Sąd w Lueneburgu uznał 94-letniego esesmana za winnego pomocnictwa w zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl