fot. flickr.com

Ambasada RP w Berlinie po raz kolejny musiała interweniować ws. użycia w Niemczech sformułowania „polskie obozy zagłady”

Niemcy po raz kolejny używają kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady”. Tym razem w ulotce, informującej o obchodach Nocy kryształowej.

W najbliższą sobotę w niemieckiej miejscowości Cannstatt pod Stuttgartem zaplanowano obchody związane z rocznicą Nocy kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech doszło do pogromu Żydów. Niemcy chciały eliminować ludność żydowską z życia publicznego. Dochodziło do prześladowań.

W ulotce upamiętniającej to wydarzenie Niemcy napisali:

„W polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau komendant obozu Rudolf Hoess latem 1941 roku rozpoczął masowe mordy na sowieckich jeńcach wojennych z wykorzystaniem cyklonu B”.

Interwencje w sprawie użycia kłamliwego sformułowania, jakoby istniały „polskie obozy zagłady”, podjęła ambasada Polski w Berlinie.

„Po interwencji Ambasady RP w Berlinie niemieccy organizatorzy upamiętnienia żydowskich ofiar pogromu w Cannstatt (Nocy Kryształowej) przepraszają Polaków za błędne sformułowanie „polski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau” – poinformował rzecznik ambasady Dariusz Pawłoś.

Rzecznik ambasady polskiej w Berlinie powiedział, że „docenia inicjatywę upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej i walkę z przejawami antysemityzmu i rasizmu, ale przykre jest to, że przy okazji rocznicy tak tragicznego wydarzenia jak Noc Kryształowa niemieccy organizatorzy w swoim zaproszeniu piszą, że KL Auschwitz-Birkenau był jakoby polskim obozem zagłady”. Organizatorami wydarzenia w Niemczech są tamtejsze partie i stowarzyszenia, w tym m.in. partia lewicowa, Komunistyczna partia Niemiec czy Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu.

TV Trwam News

drukuj