Niemcy zarabiają na kryzysie w Grecji

Zysk Berlina na pożyczkach dla Aten to już ponad miliard euro – takie informacje podaje niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”.

Według niemieckich mediów budżet tego państwa na kredytach i pożyczkach dla Grecji w ramach tzw.  programu pomocowego zarobił na czysto 1 mld 340  mln euro. „Süddeutsche Zeitung” wylicza, że na tę sumę złożyło się między innymi 393 mln euro z odsetek za pożyczkę udzieloną w 2010 r. przez Kredytowy Bank Odnowy. Niemiecki budżet zarobił też na pilotowanym przez Europejski Bank Centralny programie skupowania greckich papierów dłużnych w latach 2010-2012. Zysk z tych pożyczek odprowadzany jest co roku przez EBC do banków narodowych. Od 2015 roku do niemieckiego Bundesbanku wpłynęło z tego tytułu 952 mln euro. Problemy Grecji są następstwem przyjęcia waluty euro. Po rezygnacji z drachmy kraj popadł w długi i faktycznie utracił możliwość prowadzenia suwerennej polityki pieniężnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl