MSZ potępiło atak na koptyjskich chrześcijan w Egipcie

Jesteśmy wstrząśnięci wiadomością o ataku na koptyjskich chrześcijan w Egipcie; Polska stanowczo potępia wszelkie przejawy terroryzmu – oświadczyło w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W piątkowym ataku zginęło siedem osób, a 14 zostało rannych.

W piątek siedmiu wyznawców Kościoła Koptyjskiego zginęło zastrzelonych przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Grupa Koptów została ostrzelana w autobusie, którym jechała do klasztoru Świętego Samuela w Al-Minji, mieście położonym 250 km na południe od Kairu.

„Jesteśmy wstrząśnięci wiadomością o ataku na koptyjskich chrześcijan, pielgrzymujących do klasztoru Św. Samuela Wyznawcy w rejonie Beni Suef-Fayum. Składamy wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tej haniebnej zbrodni, rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ przekazanym w niedzielę PAP.

„Polska stanowczo potępia wszelkie przejawy terroryzmu. Ataki skierowane w niewinnych ludzi nie znajdują usprawiedliwienia” – podkreślono w komunikacie.

Do ataku na Koptów przyznało się tzw. Państwo Islamskie (ISIS). To najbardziej tragiczny atak na egipskich Koptów od ponad roku. W maju 2017 r., również w Al-Minji, islamscy bojownicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. Koptowie twierdzą, że są dyskryminowani i regularnie padają ofiarami ataków ekstremistów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl