fot. PAP/Rafał Guz

MSZ: min. Waszczykowski podpisał umowę dotyczącą ruchu wizowego

Uroczystość podpisania przez ministra Witolda Waszczykowskiego w Pałacu Prezydenckim umowy między Polską i Katarem o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i specjalnych była jednym z punktów oficjalnej wizyty emira Kataru Tamim ibn Hamad Al-Thani w Polsce.

Katar należy do ważnych partnerów politycznych i gospodarczych naszego kraju w regionie Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej.

W obecnym stanie prawnym dla obywateli tego kraju istnieje obowiązek wizowy przy przekraczaniu zewnętrznych granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Umowa podpisana przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego oraz ministra spraw zagranicznych Kataru szejka Mohammeda ibn Abdulrahmana ibn Jassima Al-Thanego przewiduje zwolnienie obywateli stron posiadających paszporty dyplomatyczne lub specjalne z obowiązku uzyskania wizy.

Ułatwi to znacząco bezpośrednie kontakty przedstawicieli wyższego szczebla obu krajów, przez co przyczyni się do intensyfikacji naszych stosunków dwustronnych, ugruntowując klimat wzajemnego zaufania. Zawarcie umowy to także dla strony katarskiej jasny sygnał zainteresowania kontynuacją dobrej i owocnej współpracy między naszymi krajami.

Wizyta oficjalna emira Kataru, który przebywa w Polsce na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, była także okazją do zawarcia umowy między Polską i Katarem o współpracy w dziedzinie kultury, porozumienia o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia oraz umowy o współpracy gospodarczej.

MSZ

drukuj