W. Waszczykowski na spotkaniu V4 oraz Radzie ds. Zagranicznych UE w Nowym Jorku

MSZ informuje: sytuacja w Turcji i w Syrii oraz kryzys migracyjny były głównymi tematami Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC) w Nowym Jorku. W spotkaniu 19 września wziął udział minister Witold Waszczykowski.

Podczas spotkania szefowie dyplomacji krajów UE podkreślili znaczenie partnerstwa między Turcją a UE w obszarze migracji. Ministrowie ocenili także, że droga do liberalizacji polityki wizowej wobec Turcji jest możliwa pod warunkiem wypełnienia przez Ankarę wszystkich jej zobowiązań.

Szefowie MSZ krajów UE dyskutowali również o porozumieniu USA-Rosja w sprawie zawieszenia broni w Syrii, które weszło w życie 12 września 2016. W dyskusjach podkreślono, że najpilniejsze zadanie to dostęp pomocy humanitarnej do całego terytorium Syrii, szczególnie w rejonie Aleppo. Uczestnicy spotkania zgodzili się również co do tego, że w rozwiązanie konfliktu w Syrii musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa. Dobrą okazją do rozmowy na ten temat będzie zaplanowana na wtorek 20 września debata generalna 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Podczas FAC szefowie dyplomacji zgodzili się, że kryzys migracyjny nie jest jedynie problemem wewnętrznym krajów czy regionów nim dotkniętych. Podkreślono, że sytuacja wymaga szerokiego porozumienia i reakcji globalnej, a także zauważono, że należy skupić się na zapobieganiu pierwotnym przyczynom migracji, w tym zakończeniu trwających konfliktów. W tym celu kraje pochodzenia, tranzytu oraz docelowe państwa migracji muszą ze sobą współpracować w rozwiązywaniu problemu migracji.

Nieformalne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych odbyło się na marginesie debaty generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji w poniedziałek wziął także udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Podczas rozmowy minister Witold Waszczykowski wraz z szefem czeskiej dyplomacji Lubomirem Zaorálkiem oraz ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto, a także z reprezentującym stronę słowacką dyrektorem politycznym w MSZ Słowacji Peterem Mišíkiem m.in. podsumowali piątkowe spotkanie szefów państw i rządów UE w Bratysławie, podczas którego państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl