Szef MSZ Niemiec po uwolnieniu D. Yucela: chcemy szerszego dialogu z Turcją

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel wyraził w sobotę nadzieję, że uwolnienie przez turecki sąd dziennikarza Denisa Yucela przyczyni się do szerszego dialogu między Ankarą a Berlinem. 

„Musimy wykorzystać ten moment, by ożywić wszystkie formaty dialogu z Turcją” – stwierdził Sigmar Gabriel podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Zaznaczył, że nie jest to proste zadanie i wymaga czasu.

Między Ankarą i Berlinem „jest atmosfera współpracy”, ale sprawa uwolnienia Yucela „nie powinna być przeceniana” – stwierdził natomiast w wywiadzie dla „Deutsche Welle”.

„Pojedyncze przypadki, tak jak ten Yucela, nie są w stanie przeszkodzić czy całkowicie zniszczyć relacji między Ankarą a Berlinem” – powiedział z kolei dpa premier Turcji Binali Yildirim.

Mający niemieckie i tureckie obywatelstwo Denis Yucel został zatrzymany w Stambule 14 lutego 2017 roku, a niecałe dwa tygodnie później umieszczony w areszcie za „podburzanie ludności” i „propagandę terrorystyczną”. Zarzucano mu współpracę z separatystyczną, zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według władz w Ankarze latem 2016 roku zorganizował udaremniony przez władze pucz przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

Turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała, że prokuratura przedstawiła w piątek akt oskarżenia, żądając dla Yucela 18 lat więzienia, po czym sąd zezwolił na wypuszczenie dziennikarza z aresztu, w którym przebywał ostatni rok. Korespondent „Die Welt” w piątek późnym wieczorem wylądował w Berlinie.

Rząd niemiecki starał się o wypuszczenie dziennikarza od miesięcy, a sam Sigmar Gabriel spotkał się w tej sprawie dwa razy z Erdoganem i wielokrotnie z szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavosoglu.

Decyzję o uwolnieniu dziennikarza wydano dzień po oficjalnej wizycie Yildirima w Berlinie. Podczas wizyty kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała Yildirimowi, że sprawa Yucela jest dla Niemiec szczególnie pilna. Turecki premier powiedział z kolei, że Ankara nie chce, by „ta i podobne sprawy” dłużej szkodziły stosunkom między oboma krajami.

Według niemieckiego MSZ w aresztach tureckich ze względu na motywy polityczne przebywa nadal jeszcze pięcioro obywateli Niemiec. Rząd niemiecki stara się o ich uwolnienie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl