W. Waszczykowski: Tusk nie dba o interesy Polski

Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Europejskiej nie dba o interesy Polski – ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Obecna, pierwsza kadencja szefa Rady Europejskiej kończy się w maju tego roku. W związku z tym przywódcy unijni muszą najpóźniej w marcu zdecydować o losie Donalda Tuska.

Ewentualny sprzeciw polskiego rządu wobec tej kandydatury nie musi oznaczać, że były premier nie zostanie wybrany. Decyzja w tej sprawie nie wymaga bowiem jednomyślności – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Zawsze staramy się pomagać Polakowi i popierać Polaków, aby zajmowali ważne stanowiska w Europie i świecie. Ale zakładamy przy tym, że jeśli Polak obejmie stanowisko, to w sposób lojalny będzie wspierał państwo polskie, będzie realizował interesy narodowe, np. w kwestii bezpieczeństwa. Niestety, przez ostatnie dwa lata ze strony Donalda Tuska takiej chęci nie widzieliśmy. Mniej zachowuje się on, jako polski polityk, a bardziej, jako polityk europejski, dbający o interesy innych, ale nie o interesy Polski – powiedział Witold Waszczykowski.

Donald Tusk objął funkcję tzw. prezydenta Europy w 2014 r. Zastąpił na tym stanowisko Belga Hermana Van Rompuya. Kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej trwa 2,5 roku z możliwością przedłużenia do 5 lat.

 

RIRM

drukuj