MSW Hiszpanii rozbiło komórkę dżihadystyczną w Maroku i Melilli

Sześciu członków komórki dzihadystycznej zostało zatrzymanych podczas operacji w Maroku i hiszpańskiej enklawie w tym kraju, Melilli. Zatrzymani przygotowywali ataki na dużą skalę – ogłosiło dziś hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Według resortu spraw wewnętrznych wśród zatrzymanych jest przywódca grupy, 39-letni obywatel Hiszpanii marokańskiego pochodzenia. Mieszkał w Melilli, ale od czasu do czasu bywał w Maroku.

Podczas wspólnej operacji hiszpańskiej policji i marokańskiej dyrekcji generalnej ds. bezpieczeństwa, która wchodzi w skład MSW w Rabacie, zatrzymano członków komórki terrorystycznej, której poziom aktywności hiszpański resort określił jako „niebezpieczny”. Marokańska policja ma dowody na to, że planowali ataki na dużą skalę. Podczas nocnych spotkań wykonywali ćwiczenia fizyczne i szkolili się w zabójstwach przez obcinanie głów.

Lider siatki rekrutował członków grupy i indoktrynował ich wykorzystując fakt, że pracował jako asystent edukacyjny w ośrodku reedukacji dla nieletnich. Miał tam do czynienia z młodymi ludźmi, którzy wymagali szczególnego traktowania. Według źródeł, na które powołuje się agencja EFE, celem komórki było prowadzenie brutalnego dżihadu.

Pięciu pozostałych zatrzymanych ma marokańskie obywatelstwo. Jeden jest mieszkańcem Melilli, gdzie został zatrzymany. Policja przeszukuje tam dwa budynki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii napisało, że w następstwie trwającej operacji „zneutralizowano niebezpieczne zagrożenie”.

Od 26 czerwca 2015 roku, gdy Hiszpania poniosła stopień zagrożenia terrorystycznego do czwartego w pięciopunktowej skali, siły bezpieczeństwa zatrzymały 199 dżihadystów. Akcje odbywały się w kraju i za granicą.

Do najnowszej operacji doszło prawie trzy tygodnie po zamachach w Barcelonie i Cambrils, w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. Większość sprawców tego ataku była marokańskiego pochodzenia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl