MSP: ponad 13,5 mld zł przychodów z prywatyzacji

Ponad 13,5 mld zł wyniosły przychody z prywatyzacji w latach 2012-2013 – wynika z danych resortu skarbu. Rząd ma już coraz mniej do sprzedania

W 2012 r. uzyskano z tego tytułu ok. 9,1 mld zł, a w roku 2013 – 4,4 mld zł. W ubiegłym roku zrealizowano 193 projekty prywatyzacyjne dla 155 spółek.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma wysłuchać informacji ministra Skarbu Państwa dotyczącej realizacji „Planu prywatyzacji na lata 2012-2013”. Poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi że jest to po prostu wyprzedaż sreber rodowych w związku z dramatyczną sytuacją budżetową.

– Tak naprawdę rząd ma już coraz mniej do sprzedania. Te transakcje przeprowadzone w roku 2012 i 2013 to najczęściej były nieduże pakiety akcji, ale tych wielkich koncernów energetycznych albo związanych z paliwami, także KGHM-u. Z reguły robi się książkę popytu w ciągu zaledwie 24 albo 48 godzin, sprzedaje się parę procent akcji takich dużych przedsiębiorstw i uzyskuje z tych transakcji miliard, dwa, trzy pod potrzeby budżetowe – tłumaczy ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

W 2014 r. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje uzyskać 3,7 mld zł przychodów z prywatyzacji. 1,2 mld złotych pochodzić będzie z prywatyzacji bezpośredniej, a pozostała część z transakcji giełdowych.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl