fot. https://www.orlen.pl/PL/BiuroPrasowe/BankZdje

Monitoring cen na stacjach paliw

Od początku grudnia do połowy stycznia ceny paliw na stacjach spadły o około 20 gr – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu Tomasz Chróstny przekazał, że polecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo.

Prezes UOKiK zaznaczył, że wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły.

Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania. Z pierwszego etapu monitoringu wynika, że badane stacje zareagowały pozytywnie na zmianę akcyzy. Zdecydowana większość z nich, w tym duże sieci, od razu obniżyły ceny, zaś kilka małych stacji zrobiło to z niewielkim opóźnieniem. Monitoring cen paliw nadal trwa. Wnikliwie analizujemy widoczny od kilku dni wzrost cen paliw, które są efektem najwyższych od lat cen baryłki ropy Brent. Obserwujemy już ponowne spadki na giełdach, co wkrótce może mieć przełożenie na niższe ceny na stacjach paliw powiedział Tomasz Chróstny.

UOKiK przypomina, że kierowcy powinni wkrótce płacić mniej po rządowej obniżce podatku VAT na paliwa, planowanej na 1 lutego 2022 roku.

Urząd poinformował, że pierwszy etap obserwacji cen trwał od 9 grudnia 2021 roku do 20 stycznia 2022 roku. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK sprawdziła 1021 stacji. Inspektorzy monitorowali ceny dwa razy w tygodniu.

Inspekcja Handlowa bada jednocześnie jakość paliw.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl