fot. mon.gov.pl

MON pracuje nad przywróceniem historycznych nazw i stopni wojskowych

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad przywróceniem historycznych nazw i stopni wojskowych – poinformował wiceminister obrony Michał Dworczyk. To jeden z elementów wpisujących się w starania szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza, by armia opierała się na fundamencie tradycji polskiego oręża.

Wśród przedwojennych stopni, które mogłyby wrócić do wojska są np. rotmistrz, wachmistrz, ogniomistrz oraz majster w wojskach pancernych. Obecne stopnie noszone przez żołnierzy nawiązują do reliktów PRL-u w armii. Dlatego wiele środowisk militarnych opowiada się za zmianami. Wprawdzie resort obrony za rządów PO-PSL sondował taką możliwość, jednak decyzją ówczesnego ministra nie doszło do jej wprowadzenia.

Dziś, resort prowadzi w tej sprawie wewnętrzne prace – powiedział wiceminister Michał Dworczyk.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość zapowiedzieliśmy zerwanie ze spuścizną postsowiecką dotyczy to oczywiście również polskich sił zbrojnych, wojska polskiego, którego chlubna tradycja powoduje, że powinniśmy nawiązywać właśnie do niej, a nie do wzorców sowieckich, czy postsowieckich. Dlatego prowadzone są w Ministerstwie Obrony Narodowej prace nad przywróceniem zarówno historycznych nazw i historycznych oznakowań stopni. Na razie są to prace prowadzone wewnątrz ministerstwa, jeżeli zapadną decyzje będziemy o nich informować opinię publiczną – zaznaczył Michał Dworczyk.

RIRM

drukuj