MON powoła agencję zajmującą się zakupami dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej powoła agencję wojskową, która będzie zajmować się zakupami sprzętu wojskowego. Zapowiedział to szef resortu Mariusz Błaszczak.

W wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” minister wskazał, że modernizacja Sił Zbrojnych jest priorytetem, a USA są ważnym partnerem w jej technicznym przeprowadzeniu. Nowa agencja miałby się zająć złożonym i kosztownym procesem zakupów dla armii.

W ocenie ministra Mariusza Błaszczaka konieczne jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że skupienie wojskowych zakupów w rękach agencji pomoże przyspieszyć i zintensyfikować ten proces.

– Mamy naprawdę bardzo duże środki do wydania na modernizację armii. Przy modernizacji armii musi być brany pod uwagę przede wszystkim polski interes. Interes żołnierza i armii, ale również interes chociażby Polskiego Przemysłu Obronnego. Agencja, która miałaby się tym zajmować, musi mieć pełne rozpoznanie rynku wstępnego uzbrojenia – i wewnątrz kraju od rodzimych dostawców, jak również zagranicznego. To ta agencja będzie rekomendowała podpisywanie odpowiednich umów, najlepszych z punktu widzenia żołnierza i pola walki – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się także do mających się wkrótce rozpocząć ostatnich negocjacji ws. umowy na zakup systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Podkreślił, że polską delegację czeka w USA trudne zadanie.

W ostatnim czasie MON informował, że niewykluczone, iż polski rząd podpisze ostateczne umowy z Amerykanami w ramach programu Wisła już w pierwszym kwartale bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl