fot. TV Trwam News

MON: Jest koncepcja utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

Powstała koncepcja utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które przejmie rolę lidera w obszarze szkolenia i kształcenia żołnierzy wojsk specjalnych – poinformował PAP resort obrony. MON poinformował też, że nad koncepcją Centrum pracowało Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

MON, odpowiadając na pytania przesłane przez PAP, potwierdziło, że w wojskach specjalnych powstanie Centrum Szkolenia. Zostanie ono ulokowane w Lublińcu, gdzie stacjonuje Jednostka Wojskowa Komandosów.

„Po analizie przeprowadzonej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) postanowiono usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych tak, by racjonalniej wykorzystać zasoby ludzkie i finansowe Wojsk Specjalnych. Powstała koncepcja utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które przejmie rolę lidera w obszarze szkolenia i kształcenia żołnierzy Wojsk Specjalnych” – poinformowały PAP służby prasowe MON.

Uzasadniając potrzebę stworzenia takiego Centrum, MON wyjaśnił, że aktualnie proces szkolenia i kształcenia zawodowego żołnierzy wojsk specjalnych jest „rozproszony” i opiera się na „potencjale jednostek Wojsk Specjalnych oraz w oparciu o centra szkolenia wojsk konwencjonalnych, w tym centra Wojsk Lądowych w Poznaniu i Marynarki Wojennej w Ustce”. Ponadto żołnierze wojsk specjalnych szkoleni są na kursach specjalistycznych w kraju i zagranicą.

Ponadto resort zapowiada, że pracę w centrum znajdą byli żołnierze wojsk specjalnych.

„Nowoutworzone Centrum pozwoli nam na efektywne szkolenie żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy WS, którzy zakończyli już służbę wojskową, a z ich bezcennych doświadczeń bojowych i szkoleniowych będzie można w dalszym ciągu korzystać” – napisano w odpowiedzi dla PAP.

Resort obrony podkreślił też, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych „umożliwi pozyskiwanie kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych ze środowiska cywilnego”. Na bardziej szczegółowe pytania MON nie odpowiedział, tłumacząc, że „udzielenie szczegółowych informacji na pozostałe pytania nie jest możliwe z uwagi na ich niejawność”.

O potrzebie utworzenia centralnego ośrodka szkolenia dla wojsk specjalnych mówiło się od dawna. Jednak utworzenie Centrum było odkładane w czasie ze względu na inne, pilniejsze potrzeby wojsk specjalnych.

W Lublińcu, w Jednostce Wojskowej Komandosów działa obecnie Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, który przygotowuje osoby, które wcześniej nie były żołnierzami lub funkcjonariuszami służb mundurowych do rozpoczęcia służby kandydackiej w jednostkach specjalnych Wojska Polskiego. Pierwszy nabór cywilów do Ośrodka odbył się w 2016 r. – przygotowano dla nich 30 miejsc. Przed 2016 r. cywile nie mogli się ubiegać o służbę w jednostkach wojsk specjalnych.

Obecnie Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych podlega pięć jednostek. Są to: Jednostka Wojskowa GROM w Warszawie i w Gdyni, Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu, Jednostka Wojskowa FORMOZA w Gdyni, Jednostka Wojskowa NIL w Krakowie, Jednostka Wojskowa AGAT w Gliwicach. Służy w nich około 3 tys. żołnierzy. Żołnierze wojsk specjalnych wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych. Byli m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie.

PAP/RIRM

drukuj