MON: budżet resortu wykonany prawidłowo i w całości

Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła, że wypłaty na poczet umów zawartych na zakupy sprzętu wojskowego zrealizowano w 2016 r. zgodnie z prawem – podało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej dodając, że podczas środowych obrad Sejmu „posłowie PO przedstawiali nieprawdziwe informacje dotyczące realizacji budżetu przez MON”.

W przesłanym w czwartek komunikacie MON napisało, że podczas odbywających się dzień wcześniej obrad Sejmu w sprawie wyrażenia absolutorium rządowi za realizację budżetu 2016 r. „posłowie PO przedstawiali nieprawdziwe informacje dotyczące realizacji budżetu przez Ministerstwo Obrony Narodowej”.

Resort zapewnia, że budżet Ministerstwa Obrony Narodowej „został wykonany w całości oraz prawidłowo”.

– Trzeba też podkreślić, że po raz pierwszy od 8 lat MON wydał na program modernizacji armii wszystkie przeznaczone na to fundusze – zaznaczono.

Ministerstwo zapewniło, że kwota zaliczek wypłaconych na poczet umów zawartych na zakupy sprzętu wojskowego została zrealizowana w 2016 r. zgodnie z obowiązującym prawem, co potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

– W ramach tych środków minister obrony narodowej, w odróżnieniu do poprzedników, podjął ponad 100 decyzji dotyczących dostaw sprzętu. Kontrakty te będą realizowane w formie dostaw uzbrojenia w większości w latach 2017-2020, co w znacznym stopniu zwiększy stopień nowoczesności technicznej Sił Zbrojnych RP. Wskazywanie tego trybu wydatków jako nieprawidłowość jest nieuprawnione i skandaliczne – ocenia MON.

Resort dodaje, że płatności etapowe (zaliczki) są jedyną możliwością pozyskiwania złożonych systemów uzbrojenia.

– Na podkreślenie zasługuje fakt, że większość z tych środków, została skierowana do polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, co nie miało miejsca w takim zakresie w czasie rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie.

MON zapewnia, że także procedura pozyskania samochodów klasy wyższej na potrzeby zabezpieczenia szczytu NATO była zgodna z prawem, a krótki czas na jej realizację „wynikał z zaniedbań poprzedniego Rządu”. Resort dodaje, że wypożyczenie pojazdów było niemożliwe ze względu na konieczność instalacji elementów zapewniających w nich bezpieczeństwo. Obecnie samochody te są wykorzystywane do zabezpieczenia zadań transportowych polskiej armii.

Resort obrony podkreślił, że także umowy na dostawę samolotów VIP „podpisano po przeprowadzonych negocjacjach i wybraniu najkorzystniejszej oferty oraz formalnej zgody udzielonej przez Krajową Izbę Odwoławczą na jej zawarcie”. Jednocześnie ministerstwo zaznacza, że kontrakcie będzie realizowany, a samoloty transportowe VIP „stanowią jeden z priorytetów MON”.

PAP/RIRM

drukuj