Mołdawia: Marszałek Senatu spotkał się z Polonią w Bielcach i Styrczy

O nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu polskich tradycji i podtrzymywaniu więzi z Ojczyzną rozmawiał w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przedstawicielami mołdawskiej Polonii w Bielcach i Styrczy.

W trzecim dniu wizyty w Mołdawii Karczewski odwiedził polskie ośrodki w Bielcach oraz w Styrczy, w której większość mieszkańców stanowi społeczność polska. Marszałek rozmawiał z przedstawicielami Polonii i obejrzał występy artystyczne polonijnej młodzieży.

W rozmowie z dziennikarzami Stanisław Karczewski podkreślił, że Polonia w Mołdawii jest stosunkowo niewielka i liczy około 5 tys. osób, ale jest też wyjątkowo prężna i aktywna. Wskazywał m.in. przykład organizacji polskich w Bielcach, gdzie – jak zauważył – odbywają się lekcje języka polskiego oraz organizowane są wydarzenia związane z kultywowaniem polskości – konkursy, festyny i warsztaty.

„Bardzo cieszymy się, szeroko otwieraliśmy oczy ze zdumienia, ale i z radości, widząc aktywność młodych Polaków. Cieszymy się, że jest Dom Polski, że ten dom żyje, (…) że dzieje się tu wiele pięknych i wspaniałych rzeczy” – podkreślił.

Marszałek Karczewski wyraził też nadzieję, że polonijna młodzież będzie utrzymywać więź z krajem poprzez wyjazdy kolonijne do polskich miast, a w przyszłości być może podejmie studia w Polsce.

Pytany, jakie potrzeby zgłaszają przedstawiciele Polonii, marszałek Senatu zaznaczył, że pojawiają się prośby o drobną pomoc, np. w zakupie strojów ludowych. Zapewnił, że wysłucha wszystkich próśb i w miarę możliwości będzie się starał pomóc.

W Mołdawii działa 25 organizacji polonijnych. Do najstarszych i największych należy Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach, które dysponuje własną siedzibą, kupioną z polskich funduszy w 1998 roku. Zrzesza ono ponad 800 członków. W kraju działają też dwie filie Domu Polskiego.

W Mołdawii nie ma szkół z wykładowym polskim, dzieci i młodzież uczą się tego języka w szkółkach działających przy organizacjach polonijnych oraz – jako drugiego języka obcego – w siedmiu szkołach mołdawskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl