fot. PAP/Leszek Szymański

Ostatni dzień wizyty marszałka Senatu w Austrii

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zakończy dziś 3-dniową wizytę w Austrii. Pobyt ma związek z 335. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej. Dziś polityk spotka się ze swoim austriackim odpowiednikiem. Jednym z tematów rozmów będzie kwestia pomnika Jana III Sobieskiego.

Monument miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg 12 września – w rocznicę bitwy pod Wiedniem. Decyzją tamtejszych władz inicjatywa została wstrzymana. Kwestia pomnika będzie jednym z punktów rozmów polskiego i austriackiego marszałka. [czytaj więcej]

Wczoraj Stanisław Karczewski wziął udział w centralnych obchodach z okazji 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W przemówieniu marszałek podkreślił, że dzięki zwycięstwu Jana III Sobieskiego przetrwała cywilizacja, która dała sobie i światu nadzieję na lepszą przyszłość; dziś też warto zabiegać o jej przetrwanie i rozwój.

Zebraliśmy się dziś na Kahlenbergu, by czcić bohaterów Europy; tych, którzy stanęli w jej obronie, nie wahając się złożyć ofiary najwyższej. 15 tys. żołnierzy z wielu europejskich państw poległo. Dzięki ich ofierze oraz świetnemu zwycięstwu naszych wojsk tu jest dzisiaj Europa, Unia Europejska – oaza pokoju, demokracji i dobrobytu. Dobrowolne imperium, do którego narody ustawiają się w kolejce zbiorowo i pojedynczo. Europa powinna być dumna ze swoich bohaterów i dumnie czcić ich pamięć. Naszą dziś tu obecnością o tym zaświadczamy – my, Polacy, oraz nasi przyjaciele – mówił marszałek Senatu.

12 września 1683 r. pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej.

RIRM

drukuj