PAP/Leszek Szymański

Wiedeń: uczczono 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywa z wizytą w Austrii. Na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem wziął udział w uroczystościach 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

– Jesteśmy razem, aby w modlitwie Bogu dziękować za ówczesne ocalenie Europy – mówił podczas homilii prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który sprawował na wzgórzu Mszę św.

Ponad 300 lat temu Europie groziła inwazja Imperium Osmańskiego – przypomniał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Wódz europejskich wojsk – Jan III Sobieski, obejmując wzrokiem oblężony Wiedeń, zdawał sobie sprawę z tego, że nie przybył tutaj walczyć o ziemię czy złoto, lecz o chrześcijańską Europę – zaznaczył marszałek Senatu.

W obronie Starego Kontynentu poległo 15 tys. żołnierzy. To dzięki nim Europa jest taka, jaką znamy – dodał.

– Dlatego warto jest tej cywilizacji bronić, warto zabiegać o jej przetrwanie i rozwój. Nie dla pogardzania innymi, nie dla okazywania im wyższości, nie dla pielęgnowania nacjonalizmu czy ksenofobii – o co bywa czasem nieroztropnie oskarżana – lecz dlatego, że wszystkim narodom, które przyjmują jej wartości, daje nadzieję na lepszą przyszłość – podkreślił Stanisław Karczewski.

Zwycięstwo nad Imperium Osmańskim miał upamiętnić pomnik Jana III Sobieskiego. Miał stanąć w przyszłym tygodniu właśnie na wzgórzu Kahlenberg. Nie stanie. Negatywną opinię wydała powołana rok temu austriacka Rada ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających. Na ten temat marszałek Karczewski będzie w poniedziałek rozmawiał z przewodniczącą Bundesratu Austrii.

– Choć wiem, że już zapadły decyzje. I to takie decyzje, które napawają optymizmem – powiedział przewodniczący izby wyższej parlamentu.

Stanisław Karczewski podziękował Polonii za dbanie o to historyczne miejsce.

– Bo to miejsce jest sercem Polonii, sercem polskości w Austrii, w Wiedniu – dodał.

Marszałek Senatu złożył także wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego w Wiener Neudorf. [czytaj więcej]

TV Trwam News/RIRM

drukuj