fot. PAP/EPA

Atak terrorystyczny w Wiedniu

W trakcie strzelaniny, do jakiej doszło w poniedziałek wieczorem w śródmieściu Wiednia – jak podała austriacka policja – zginęło dwóch mężczyzn i kobieta. Zabity został także przez interweniującą policję jeden z domniemanych napastników, a co najmniej 6 innych cywilów oraz policjant odniosło ciężkie rany – poinformowały władze. Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, oświadczył, że był to „ohydny zamach terrorystyczny”.

Pierwsze strzały padły około godziny 20.00 na ulicy Seitenstettengasse. Jak oświadczyła rzecznik policji, na razie nie udowodniono, że miało to związek ze zlokalizowaną tam synagogą. Nie potwierdziły się też dotąd pogłoski o wzięciu zakładników.

Ogień z broni palnej wznawiano potem jeszcze w pięciu innych miejscach, co wskazuje, że napastników było co najmniej kilku. Przy zabitym znaleziono broń długą, a pościg za jego wspólnikami jeszcze się nie zakończył. Do szpitali przewieziono łącznie 15 rannych.

W związku z utrzymującym się zagrożeniem centrum Wiednia jest całkowicie zablokowane przez policję, a mieszkańców miasta wezwano, by nie opuszczali swych domów lub miejsc, gdzie się aktualnie znajdują.

„Poniedziałkowy atak w Wiedniu to próba osłabienia i podzielenia naszego demokratycznego społeczeństwa” – powiedział dziś na konferencji prasowej szef MSW Austrii, Karl Nehammer.

„Nie pozwolimy, aby nasze podstawowe prawa zostały nam odebrane” – podkreślił.

Minister poinformował, że najprawdopodobniej napastników było więcej niż jeden i śledztwo w sprawie ataku trwa.

Jak dodał, został już przeszukany dom jedynego jak na razie znanego sprawcy, który został zastrzelony przez policję.

Swoją pomoc zaoferowały Niemcy i Węgry; Austria skorzysta z niej, jeśli zajdzie taka potrzeba – przekazał Karl Nehammer.

Szef MSW nazwał sprawcę zamachu „islamskim terrorystą”.

Kilka domów przeszukano i dokonano zatrzymań w związku z poniedziałkowymi atakami w Wiedniu, w których zginęły trzy osoby – poinformowało austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, cytowane przez agencję APA.

Przeszukania dziś  rano były powiązane z zamachowcem, który został zabity – podała APA.

PAP/TV Trwam News

drukuj