Francuscy adwokaci zrezygnowali z bronienia terrorysty

Obrońcy Salaha Abdeslama rezygnują z reprezentowania go przed sądem. Mężczyzna jest podejrzany o bycie głównym organizatorem zamachów z listopada ubiegłego roku w Paryżu. W rezultacie serii ataków przeprowadzonych w różnych częściach Paryża zginęło 130 osób, a około 350 zostało rannych.

Salah Abdeslam to francuski obywatel marokańskiego pochodzenia. Jest on jedynym żyjącym  członkiem  grupy dżihadystów z tzw.  Państwa Islamskiego odpowiedzialnej za paryskie zamachy.

Mężczyzna został zatrzymany 18 marca w Brukseli. W kwietniu przekazano go Francji, gdzie usłyszał zarzuty zabójstwa o charakterze terrorystycznym, porwań i posiadania broni oraz ładunków wybuchowych. Obecnie czeka na proces we francuskim więzieniu. Adwokaci Abdeslama ogłosili, że rezygnują z reprezentowania go przed wymiarem sprawiedliwości.

– Obaj zdecydowaliśmy, że nie będziemy bronić Abdeslama. Jesteśmy przekonani, że nic nie powie, korzystając z prawa do zachowania milczenia. Mówiliśmy od początku, ostrzegaliśmy, że jeśli nasz klient zachowa milczenie, nie będziemy go bronić – mówi francuski adwokat Frank Berton.

Agencja  AFP podkreśla, że dokładna rola Salaha Abdeslama w atakach wciąż nie jest jasna. Wiadomo, że wiózł samochodem jednego z zamachowców samobójców, którzy 13 listopada wysadzili się w powietrze w podparyskim Saint-Denis; miał również tamtej nocy spacerować po Paryżu.

Dzień po atakach dwóch kolegów z Belgii pomogło mu w ucieczce z Francji. Z materiałów belgijskiej prokuratury wynika ponadto, że podejrzany miał sam zajmować się kontaktowaniem i przewożeniem zamachowców, również z Syrii, oraz znalezieniem dla nich kryjówek pod Paryżem, z których wyruszyli do akcji. Tymczasem hiszpańska policja razem z policja z Maroka zatrzymała kolejnych dżihadystów. Dwóch mężczyzn ujęto w Hiszpanii, a dwóch kolejnych w Maroku. Wszyscy byli pod bezpośrednimi rozkazami organizacji Państwo Islamskie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl