fot. pixabay.com

Francja: przed wyborami prezydenckimi rząd uruchomił agencję do walki z dezinformacją

Przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji rząd uruchomił agencję Viginum, odpowiedzialną za „ochronę przed obcą ingerencją cyfrową” w sferze informacji. Obserwowane są m.in. działania z Rosji, Chin, Turcji oraz ze strony ruchu QAnon i kręgów białej supremacji w USA – podał w piątek „Le Monde”.

Według tego dziennika, agencja Viginum, która zatrudnia około 30 osób, w tym agentów wywiadu, powstała w lipcu 2021 roku, ale zaczęła działać dopiero po opublikowaniu w grudniu ubiegłego roku dekretu umożliwiającego jej zbieranie informacji bezpośrednio z sieciach społecznościowych.

Agencja analizowała do tej pory internetowe dyskusje wokół referendum w sprawie niepodległości Nowej Kaledonii, debaty wokół konsekwencji brexitu oraz „konwojów wolności” przeciwników restrykcji związanych z pandemią COVID-19.

Szef agencji Gabriel Ferriol poinformował, że przed wyborami prezydenckimi we Francji obawia się sytuacji, w której dojdzie do „polaryzacji debaty publicznej, forsowane będą pewne wątki”. Pracownicy agencji mają czuwać nad „percepcją systemu wyborczego”.

„Chcemy zapobiec działaniom mającym na celu dyskredytację wyborów, zniechęcenie do głosowania i podsycanie nieufności do tradycyjnych mediów” – oświadczył Ferriol, cytowany przez „Le Monde”.

„Niektóre państwa wykorzystują nasze trudności, nasze wewnętrzne debaty, aby zwiększyć presję. Zaobserwowaliśmy takie zjawisko po zamordowaniu Samuela Paty’ego (nauczyciel, któremu islamski terrorysta obciął głowę w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine w październiku 2020 roku – PAP) w związku z rosnącymi oskarżeniami o islamofobię pochodzącymi z Turcji” – twierdzą eksperci.

Na kilka godzin przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2017 roku nieznani sprawcy opublikowali w internecie maile z kilku skrzynek członków kampanii Emmanuela Macrona. Macron oskarżył wówczas o te działania rosyjską propagandę.

Władze Francji powołały po tym incydencie międzyresortowy komitet do walki z dezinformacją, składający się z przedstawicieli służb specjalnych i ministerstw.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl