fot. pixabay.com

Belgijski rolnik przypadkowo przesunął granicę Belgii z Francją

Rolnik z Belgii wywołał poruszenie po nieumyślnym przeniesieniu słupka granicznego na granicy kraju z Francją. „Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza” – powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Jak podaje BBC, miłośnik lokalnej historii spacerował po lesie, kiedy zauważył, że kamień wyznaczający granicę między dwoma krajami przesunął się o nieco ponad 2 metry. Belgijski rolnik, najwyraźniej zirytowany kamieniem na drodze traktora, przeniósł go na terytorium Francji.

„Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza, a to nie jest dobry pomysł” – powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Granica między Francją a Belgią rozciąga się na przestrzeni 620 km. Została formalnie utworzona na mocy traktatu z Kortrijk, podpisanego w 1820 roku po klęsce Napoleona pod Waterloo pięć lat wcześniej. Kamień pochodzi z 1819 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono granicę.

„Byłem szczęśliwy, gdy moje miasto stało się większe” – powiedział ze śmiechem belgijski burmistrz.

„Ale burmistrz Bousignies-sur-Roc miała inne zdanie” – dodał.

„Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej” – powiedziała rozbawiona burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski Aurelie Welonek dla „La Voix du Nord”.

Lokalne władze belgijskie planują skontaktować się z rolnikiem i poprosić go o przełożenie kamienia w jego pierwotne miejsce. Gdyby tak się nie stało, sprawa mogłaby trafić do belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które musiałoby zwołać nieaktywną od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną.

David Lavaux zauważył, że rolnik może również zostać postawiony w obliczu zarzutów karnych, jeśli nie zastosuje się do prośby.

„Jeśli okaże dobrą wolę, nie będzie miał problemu, rozwiążemy tę sprawę polubownie” – powiedział dla belgijskiego „Sudinfo”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl