Moja przynależność do Narodu

Dziś 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Nie zapomnij o tym, by uczcić je naznaczając miejsce swojego zamieszkania biało-czerwoną flagą. „Jest to naszym obowiązkiem” – przypomina prof. Piotr Jaroszyński.

Flaga jest symbolem pewnego wydarzenia w dziejach naszego narodu: jest nim rocznica odzyskania niepodległości. Jest naszym obowiązkiem, by wywiesić flagę po to, by upamiętnić tamto wydarzenie, ale również wkład tych, którzy dla naszej niepodległości poświęcali swoje zdrowie i życie – zaznacza prof. Piotr Jaroszyński, filozof.

Profesor podaje także standardy dotyczące wywieszanej flagi narodowej. Zwraca uwagę, że oprócz formy ważna jest też sama idea jej eksponowania.

– Flaga jest ważna z godłem i bez godła. Najważniejsze jest to, żeby ją wywiesić i by była to flaga biało-czerwona – nie biała, czy czerwona. Chodzi przede wszystkim o to, by przy pomocy tego symbolu zaznaczyć swoją przynależność do narodu i państwa polskiego tam, gdzie jesteśmy gospodarzami – w mieście, miasteczku, na wiosce – by te flagi były po prostu wszędzie – tłumaczy profesor.

Należy pamiętać, że wywieszenie flagi i pamięć nie są jedynie naszymi obowiązkami, są także ważnym przywilejem – stwierdza dr Dariusz Kucharski, historyk i publicysta.

– Są Polacy na wschodzie, którzy z Ojczyzny nie wyjechali, są u siebie. Mówią: Polskę nam zabrali, lecz wróci. Im niestety nie jest dane swobodnie świętować 11 listopada. Wywieszając flagi pamiętajmy, że wielu zginęło za Polskę, a wielu nadal marzy o Niej – podkreśla dr Dariusz Kucharski.

Prof. Piotr Jaroszyński zauważa, że flaga jest najprostszym symbolem do zademonstrowania swojej tożsamości. Przypomina, że poza tym, że ją wywiesimy warto organizować także różnego rodzaju uroczystości o wymiarze patriotycznym zarówno rodzinne, jak i szersze – lokalne. Zachęca też do uczczenia Święta Niepodległości w kościele.

– Warto, by był to także kościół. Pamiętajmy, że jest to dzień, na który bardzo ciężko zapracował Kościół katolicki. On zawsze był z narodem – podkreśla prof. Jaroszyński.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl