fot. PAP/Jacek Turczyk

Ministerstwo Rozwoju zarzuca m.st. Warszawa niewystarczające działania w kwestii pomocy przedsiębiorcom

Resort rozwoju porównuje Warszawę do innych europejskich stolic i zarzuca miastu, że zrobiło zbyt mało, by pomóc przedsiębiorcom.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz konsekwentnie mówi, że tarcza antykryzysowa pomogła uratować kilka milionów miejsc pracy, a kilkaset tysięcy firm utrzymało działalność.

– Już ponad 86 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców. Ponad 15 mld zł to pomoc, która trafiła do przedsiębiorców z Mazowsza i Warszawy – wskazuje minister Jadwiga Emilewicz.

Rząd początkowo szacował, że w czerwcu bezrobocie skoczy do 8 procent. Dane Głównego Urzędu Statystycznego dziś mówią o 6-procentowym bezrobociu, choć pojawiają się także dane, że w Polsce już teraz bezrobotnych może być 1,5 mln osób.

Resort rozwoju przekonuje, że i tak bezrobocie rośnie wolniej niż mogliśmy się tego wcześniej spodziewać. A Polska pomoc, jaka trafia do firm, jest drugą, najwyższą w Europie w relacji do PKB, zaraz po Niemczech.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz tłumaczy, że w całej Europie tarcze finansowane z budżetu centralnego idą w parze z działalnością samorządów. Pada przykład Pragi, która zawiesiła opłaty za lokale gospodarcze i mieszkaniowe. Wilno z kolei mocno wsparło właścicieli restauracji.

– Miasto oddało najbardziej atrakcyjne lokalizacje – Plac Ratuszowy, Skwer Szyrwida – w bezpłatne użytkowanie restauratorom i właścicielom kawiarni – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Ma to pozwolić na tworzenie tzw. ogródków. Mieszkańcy Wilna mogą też skorzystać z systemu voucherów do restauracji, co ma nakręcić obroty. Osoby, które utraciły pracę, mogą skorzystać z zapomogi 117 euro. 15 propozycji pomocy mieszkańcom przygotowała z kolei Lizbona.

– Wśród nich, również w sposób automatyczny, znalazło się zawieszenie poboru czynszów mieszkaniowych do 30 czerwca – wskazuje wicepremier.

Resort rozwoju porównuje inne europejskie stolice z Warszawą. Wskazuje, że pomoc w stolicy to około 20 mln złotych.

– W kontekście tego, o czym mówiła pani premier, miliardowych tarcz, które są pomocne, które wspomagają małe ojczyzny, ale również duże miasta, wydaje się, że jest to mała kwota – zaznacza wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Resort rozwoju przypomina, że Warszawa jest najbogatszym polskim miastem. Taka skala pomocy, jaką obserwujemy w stolicy, to zarzut w stronę Rafała Trzaskowskiego.

– W jaki sposób mamy wierzyć w jego wiarygodność, jeśli on nie był w stanie zaproponować nic atrakcyjnego dla przedsiębiorców, dzięki którym przecież Warszawa żyje i się rozwija – zauważa minister Jadwiga Emilewicz.

Wcześniej politycy Prawa i Sprawiedliwości wytykali ratuszowi, że zbyt wolno wypłaca środki z mikropożyczki dla przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl