fot. flickr.com

Ministerstwo Rolnictwa: BGK udzieli gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników. Pożyczki będą zabezpieczane do wysokości 80 proc. ich kwoty – poinformował resort rolnictwa. Kredyty te mają być też niżej oprocentowane.

Ministerstwo chce w ten sposób udrożnić system finansowania inwestycji w gospodarstwach. Wczoraj rząd przyjął projekt noweli w tej sprawie. Wprowadza ona instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich.

Minister rolnictwa tłumaczył, że m.in. z pieniędzy obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników.

BGK będzie miał umowy z bankami i pod odpowiednimi warunkami będzie zabezpieczał kredyty gospodarzom, którzy chcą inwestować, ale nie mając zabezpieczania. Obecnie banki często nie chcą udzielać im kredytów.

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 pozytywnie ocenił to rozwiązanie, choć – jak mówił – potrzeba głębszych zmian.

– Takie sprawne funkcjonowanie systemu kredytowego, który będzie uwzględniał właśnie tę małą rentowność i niepewność tej produkcji, jest potrzebne. Widzimy, że próby finansowania rolnictwa z banków komercyjnych tylko wzmacniały te banki, a nie rolnictwo, które jest skrajnie zadłużone. Jest to wyjątkowo ważna dziedzina gospodarki polskiej. Rolnicy oczekują głębszych zmian. Te zmiany są opisane w obywatelskim programie rolnym Kukiz’15. Tam są przede wszystkim zmiany legislacyjne. Jedną z nich jest oddłużenie rolnictwa – wskazał Jarosław Sachajko.

Minister rolnictwa podkreślił, że dzięki wprowadzonym zabezpieczeniom banki zamierzają przekazać ok. 200 mln euro na udzielanie pożyczek. Po dodaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do końca 2023 r. akcja kredytowa dla rolników wyniesie ok. 250 mln zł.

RIRM

drukuj