Ministerstwo kultury tłumaczy bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”

Autonomią artysty Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczy dofinansowanie Malta Festiwal Poznań w ramach którego prezentowany będzie spektakl „Golgota Picnic”, który obraża uczucia religijne katolików.

O sprawę pytali dziś w Sejmie posłowie PiS-u. Poseł Małgorzata Sadurska zauważyła, że od dłuższego czasu w Polsce panuje przyzwolenie na bluźnierstwo, na promowanie tego, co godzi w wiarę i Kościół katolicki, w symbole wiary. Niezrozumiałe jest, że to się dzieje przy użyciu pieniędzy i szyldu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodała poseł.

– Kilka miesięcy temu mieliśmy do czynienia z bluźnierczą instalacją Jacka Markiewicza „Adoracja” prezentowaną w CSW; teraz ma być wystawiony spektakl „Golgota Picnic”. To pseudosztuka pełna obscenicznych scen przepełnionych pornografią, wulgaryzmami, która kpi z męki Chrystusa i jego śmierci na krzyżu. Panie ministrze, czy to jest zgodne z tym, co Ministerstwo Kultury ma w nazwie – ochronę dziedzictwa narodowego. Dlaczego ze strony ministra kultury nie ma reakcji na tego typu przedsięwzięcia? W jaki sposób pan minister będzie chronił uczucia religijne osób wierzących? – pytała poseł Małgorzata Sadurska.

W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, poinformował, że resort przeznacza 1 mln zł na Malta Festival, który jest renomowanym wydarzeń w obszarze kultury. Dodał, że krytykowany spektakl jest tylko elementem tego festiwalu.

Sekretarz zaznaczył, iż ministerstwo kultury nie może podważać autonomii artysty i kuratora przedsięwzięcia, nawet w sytuacjach, gdy budzą one wątpliwości. Zarzucał posłom, że chcą, by resort cenzurował spektakl. Poseł Andrzej Jaworski ocenił wypowiedź wiceministra jako skandaliczną.

– Ja rozumiem, że dla pana ministra kultury i dziedzictwa narodowego nie będzie problemu, jeżeli za chwilę jakiś kurator za publiczne pieniądze będzie wystawiał sztuki przeciwko muzułmanom, przeciwko religii żydowskiej, jeżeli będzie opluwany Mahomet, Jahwe, jeżeli będą treści faszystowskie, albo komunistyczne – też pan powie, że nie będzie pan tych rzeczy cenzurował i pan jako minister da na to pieniądze. Tak mniej więcej można traktować pana wypowiedź. Pana wypowiedź jest skandaliczna! – mówił poseł Andrzej Jaworski.

Na pseudo-spektakl „Golgota Picnic” nie zgadza się Poznański Związek Patriotyczny „Wierni Polsce”. W stolicy wielkopolski zorganizował on pikietę.

Manifestacja rozpoczęła się o godz. 11.00 przed urzędem miejskim. Uczestnicy dzisiejszej manifestacji przekazali w urzędzie miasta list, skierowany do prezydenta Poznania, w którym apelują o zablokowanie tego skandalicznego widowiska.

„Golgota Picnic” była już przyczyną masowych demonstracji i protestów m.in. we Francji.

RIRM 

drukuj