Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane
Oszuści podszywają się pod oficjalne serwisy, np. e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT, e-TOLL, e-Sprawozdania Finansowe i za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron próbują wyłudzić dane podatników – ostrzegło w informacji Ministerstwo Finansów.
Ministerstwo Finansów podało, że aktywność oszustów zwiększa się w okresie składania zeznań podatkowych.
Resort wskazał, że oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą np. zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych, powiadomień z urzędu skarbowego, alertów z aplikacji. Wiadomości zachęcają do kliknięcia w niebezpieczne linki lub załączniki. Po kliknięciu w taki link, użytkownik jest przekierowywany do serwisu, który może wymagać podania poufnych danych. MF podkreśliło, że jest to próba wyłudzenia informacji.
„Do najczęstszych prób oszustwa dochodzi w związku z korzystaniem przez użytkowników z naszych najpopularniejszych serwisów: e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT, e-TOLL, e-Sprawozdania Finansowe. Dlatego apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz, w ostatnich dniach składania deklaracji podatkowych” – zaznaczyła wiceminister finansów, zastępczyni Szefa KAS Małgorzata Krok, cytowana w komunikacie resortu.
Jak podało MF, działania oszustów są nakierowane na wyłudzenie poufnych danych. Użytkownicy mogą być poproszeni o podanie numeru PESEL, numeru konta bankowego, hasła do poczty elektronicznej, numeru telefonu, numerów kont bankowych lub innych informacji. Działania te mogą mieć na celu również wyłudzenie pieniędzy.
Fałszywe strony, przygotowane przez oszustów, są często podobne do oryginalnych stron resortu finansów i trudno je odróżnić – podał resort. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na opis linku w adresie strony internetowej. Adresy fałszywych stron zawierają np. przecinki zamiast kropek, drobne błędy, literówki czy dodatkowe znaki.
Ministerstwo przypomniało, że nie należy nikomu podawać poufnych informacji, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS zawierających prośbę o udostępnienie danych.
„Jeżeli otrzymana wiadomość e-mail lub SMS budzi wątpliwości, lub gdy ktoś zadzwonił i podał się za pracownika urzędu skarbowego żądając wrażliwych informacji, zachęcamy aby zadzwonić i wyjaśnić tę sytuację na infolinii KAS: 22 330 03 30” – zaznaczyło MF.
Wszystkie incydenty w zakresie cyberbezpieczeństwa można również zgłaszać na platformie CERT.
PAP