Cyfryzacja KPRM przygotowała projekt przepisów mający na celu walkę z kradzieżami tożsamości

Zgodnie z nowymi przepisami ws. bezpieczeństwa danych, banki i inne podmioty świadczące usługi w sektorze prywatnym zyskają dostęp do zdjęć biometrycznych znajdujących się w Rejestrze Dowodów Osobistych. Udostępnienie im fotografii posiadaczy dowodów ma ograniczyć liczbę przestępstw polegających na bezprawnym wykorzystywaniu danych osobowych innej osoby.

Do przestępstw dochodzi najczęściej przez przerobienie dowodu, dlatego zostały zaproponowane zmiany – mówi Janusz Cieszyński z KPRM.

– Chodzi przede wszystkim o to, by osoby, które weryfikują tożsamość osoby przychodzącej do placówki bankowej, mogły porównać zdjęcie z dokumentu, który przedstawi dana osoba ze zdjęciem, które jest w rejestrze dowodów osobistych. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś posługuje się fałszywym dowodem, a w momencie, w którym następuje weryfikacja z danymi w systemie, to oszustwo i fałszerstwo jest praktycznie niemożliwe. To jest za każdym razem ewidencjonowane. Nie ma możliwości, żeby instytucje finansowe miały nieograniczony dostęp do danych i te kwestie będą bardzo skrupulatnie weryfikowane – wyjaśnia Janusz Cieszyński.  

https://twitter.com/CyfryzacjaKPRM/status/1529367581068611584

Proponowany przez resort cyfryzacji projekt, mający na celu walkę z kradzieżami tożsamości, jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych.

 

Propozycja – jak podaje prasa – budzi wątpliwości Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dotyczą one m.in. zmiany celu przetwarzania danych, o której mowa w RODO.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl