fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister zdrowia spotka się z lekarzami rezydentami

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się dziś z lekarzami rezydentami. Rozmowy zorganizowano z inicjatywy nowego szefa resortu zdrowia.

– Mam nadzieję, że uda się rozpocząć dialog nastawiony pozytywnie. Ja jestem chętny do rozmów i myślę, że lekarze też chcą tego spotkania. Jestem przekonany, że ta dobra wola jest po obu stronach. Rząd na pewno przedstawi konkretne propozycje, więc mam nadzieje, że te rozmowy pójdą w dobrym kierunku – podkreślił minister Łukasz Szumowski.

Lekarze rezydenci domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Minister Łukasz Szumowski wskazał, że podniesienie nakładów na służbę zdrowia wymaga czasu.

– Każda drobna zmiana procenta PKB to są miliardy złotych i tutaj te wahnięcia muszą być wykonywane bardzo ostrożnie. To jest odpowiedzialność ministra finansów, premiera, całego rządu. Tutaj nie da się z dnia na dzień zmienić budżetu państwa w procentowej skali – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Lekarze rezydenci prowadzą protest, w ramach którego rezygnują z pracy powyżej 48 godz. tygodniowo. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,8 tys. lekarzy. Medycy mówią, że zrobiło to 5 tys. osób.

Resort zdrowia cały czas monitoruje sytuację. Minister Szumowski zapewnił, że sytuacja jest stabilna.

– Dane, które my mamy, mówią o tym, że to jest około 4 tys. lekarzy, w tym część rezydentów i część specjalistów, gdzie sytuacja jest też dynamiczna. To znaczy część oddziałów dogaduje się ze swoimi dyrektorami i wracają do normalnego trybu pracy. Więc tutaj ta sytuacja jest monitorowana i nie ma zagrożenia w skali całego kraju. Natomiast sytuację należy traktować bardzo poważnie, bo jest to sygnał, że środowisko mówi, iż coś trzeba zmienić – powiedział Łukasz Szumowski.

Znaczące zmiany w służbie zdrowia ma dać wzrost nakładów budżetowych na ten cel. Nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 r. Co więcej, stopniowo rosną pensje lekarzy. Od stycznia wynagrodzenie zasadnicze młodych lekarzy po raz kolejny wzrosło i obecnie wynosi ono od 3,6 tys. zł do 4,7 tys. zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj