fot. PAP

Minister spraw zagranicznych Litwy z wizytą w Polsce

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius składa dziś oficjalną wizytę w Warszawie. Rozmowy z ministrem Radosławem Sikorskim będą dotyczyć m.in. problemów polskiej mniejszości na Litwie.

Polska dyplomacja liczy, że wizyta szefa MSZ Litwy i zapowiedziana już późniejsza litewskiego premiera przyczyni się do znacznej poprawy obustronnych stosunków.

Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych – polskich i litewskich – nazw ulic i miejscowości na terenach, który zwarcie zamieszkują. Problemy dotyczą także pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach oraz  szkolnictwa polskiego.

Sprawy te reguluje ustawa o mniejszościach narodowych. Obowiązywała ona na Litwie od początków niepodległości kraju. W 2010 r. ustawa ta jednak wygasła.

Polscy dyplomaci mówią, że jest realna szansa, że Litwa przyjmie w ciągu dwóch lat ustawę ponownie. Można mówić o pewnym przełomie – stwierdził poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

– Ta wizyta cieszy, dlatego że po wielu, wielu miesiącach przerwy w kontaktach polsko – litewskich wreszcie następuje jakiś krok ku porozumieniu. Jeszcze nie można za wcześnie mówić o porozumieniach, ale wreszcie dochodzi do rozmów. Kontakty polsko – litewskie zostały przerwane jakiś czas temu. Uważam, że jest to wina obu stron – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Błędy w stosunkach polsko – litewskich prowadziły do wielu problemów, na których ucierpieli Polacy na Litwie. Nowy rząd litewski wykazuje chęć poprawy stosunków – dodaje poseł Witold Waszczykowski.

Z jednej strony Litwa nie wywiązywała się z zobowiązań podjętych wobec Polski, jak również nie realizowała standardów europejskich wobec Europy. Z drugiej strony, obecny polski rząd podszedł bardzo twardo, czasami arogancko, wobec mniejszego sąsiada. Doprowadziło to do usztywnienia stanowiska litewskiego. Litwini poczuli się upokorzeni i nie chcieli kontaktować się również z całą Polską. Oczekiwanie było takie, że po wyborach nowy rząd litewski ewentualnie będzie bardziej skory do takiej współpracy. Tak się dzieje w tej chwili zaakcentował Witold Waszczykowski.

Strona polska chce podczas zbliżających się oficjalnych wizyt litewskich polityków zaproponować pakiet współpracy politycznej i gospodarczej oraz kwestie przewodnictwa Litwy w Unii Europejskiej w drugiej połowie tego roku.

Tematem rozmów będą również przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć w listopadzie w Wilnie.

Wypowiedź Witolda Waszczykowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj