fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Na Litwie w ciągu 10 lat przyznano ok. 7,5 tys. Kart Polaka

W ciągu 10 lat na Litwie przyznano około 7,5 tys. Kart Polaka. W piątek w podwileńskiej miejscowości Mickuny ponad 20 osób złożyło wniosek o Kartę Polaka. Przed dwoma tygodniami w Jaszunach w rejonie solecznickim wręczono Karty Polaka blisko 40 osobom.

W ocenie kierownika wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcina Zieniewicza przyznanie około 7,5 tys. Kart Polaka na Litwie „to dużo i mało”.

„Sumarycznie to duża liczba, ale w porównaniu z liczbą wniosków złożonych w innych krajach byłego Związku Radzieckiego – z Białorusią, Ukrainą – to nie jest duża liczba” – powiedział PAP Marcin Zieniewicz.

Na Białorusi i Ukrainie wydano już po ponad 70 tys. Kart Polaka.

Konsul przypomniał, że Litwa jest krajem członkowskim UE i „prawa wynikające z posiadania Karty są mniej atrakcyjne” dla litewskich Polaków niż dla Polaków spoza Unii, którzy często korzystają z dokumentu jako np. ułatwienia w uzyskaniu wizy.

„Około połowa wnioskodawców na Litwie to są osoby młode rozważające możliwość wyjazdu na studia do Polski” – powiedziała PAP Irmina Szmalec z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Wilnie.

„Znaczną część ubiegających się stanowią osoby starsze, dla których Karta Polaka jest właściwie jedynym dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego oraz dającym możliwość zapisu imienia i nazwiska po polsku” – dodała.

Konsul Szmalec wskazała, że „ostatnio obserwujemy wzrost liczby wniosków składanych całymi rodzinami”.

„Zaczyna się zwykle od osób młodych, które potrzebują Karty Polaka przy ubieganiu się o studia w Polsce, a następnie przychodzą ich rodzice, dziadkowie” – powiedziała.

Praktycznie codziennie do wydziału konsularnego ambasady RP w Wilnie ktoś zwraca się w sprawie Karty Polaka. Prognozuje się, że w tym roku wniosków będzie więcej, gdyż upływa dziesięcioletni termin ważności pierwszych wydanych dokumentów; dojdą więc wnioski o przedłużenie ważności Karty Polaka.

Pierwszą Kartę Polaka na Litwie otrzymał 15 maja 2008 roku nieżyjący już ksiądz prałat Józef Obrębski. Odbierając Kartę, duchowny miał 102 lata. 16 czerwca 2008 roku pierwszej grupie 70 Polaków z Wileńszczyzny Kartę Polaka wręczył ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński.

PAP/RIRM

drukuj