Minister Jackiewicz o patologiach w spółkach Skarbu Państwa za rządów PO-PSL

Spółki podlegające Skarbowi Państwa za rządów PO – PSL stały się „udzielnymi księstwami”- stwierdził minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.  

Szef resortu skarbu powiedział, że ktoś, kto raz trafił do spółki, był niemalże nieusuwalny. Natomiast kryterium przyjęcia była rekomendacja polityczna.

Minister skarbu przestawił kilka przykładów z audytów, jakie przeprowadzono w spółkach.

W jednej ze spółek zapłacono firmie doradczej prawie dziewięćset tys. zł za opracowanie strategii mającej uwaga – niecałych pięćdziesiąt stron. W jednej z grup kapitałowych koszty różnego rodzaju doradztwa i obsługi pijar wyniosły uwaga – nawet do dwustu pięćdziesięciu tys. zł dziennie przez cały rok. Jedna ze spółek posiadających wysoką rozpoznawalność społeczną i realizująca monopol ustawowy, niepotrzebująca promocji, wydała na reklamę w ciągu roku w jednej tylko ze stacji telewizyjnych trzydzieści siedem mln zł – wskazywał minister Dawid Jackiewicz.

W ostatnim czasie opozycja zarzuciła rządowi PiS-u, że także obsadza swoich ludzi w państwowych spółkach.

Minister skarbu odnosząc się w Sejmie do zarzutów tłumaczył, że dziś warunkiem zasiadania w radach nadzorczych jest wykazanie się doświadczeniem czy zdaniem egzaminu państwowego. Istotne jest także zaufanie – dodał.

Szef resortu powiedział, że odstąpił także od fikcyjnych procedur konkursowych, w których mieli być dobierani fachowcy.

De facto te komisje konkursowe, (…) które dobierały tych fachowców, składały się z doradców i gabinetu politycznego ministra. Jakaż to rzetelność i wiarygodność? Jaka transparentność tego procesu? [To] fikcja i hipokryzja. Dzisiaj macie bardzo transparentny proces doboru ludzi do spółek Skarbu Państwa, do rad nadzorczych, które dobierają [ich] do zarządu. Do rad nadzorczych nie ma konkursu, bo pełna odpowiedzialność za to spoczywa na rządzie i na tych ministrach, którzy dobierają swoich współpracowników – mówił minister Dawid Jackiewicz.

Wniosek o informację w Sejmie na temat polityki kadrowej w spółkach Skarbu Państwa i instytucjach podległych Radzie Ministrów złożył klub Kukiz’15.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl