Starcia podczas demonstracji przeciwko nowelizacji prawa pracy we Francji

Do starć z policją doszło w czwartek podczas kolejnych demonstracji francuskich studentów wspieranych przez związkowców przeciwko forsowanej przez rząd reformie prawa pracy. W Paryżu zatrzymano co najmniej kilkanaście osób, które atakowały policjantów.

Demonstracje, których uczestnicy używali petard i świec dymnych, zorganizowano w wielu miastach kraju. Francuski dziennik „Le Figaro” szacuje, że wzięło w nich udział co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, choć w samej Marsylii organizatorzy podają liczbę 120 tys. uczestników protestu.

Do najgwałtowniejszych starć z policją doszło w Nantes i Rennes na północnym zachodzie kraju, gdzie kilkudziesięciu młodych ludzi obrzuciło policjantów kamieniami i butelkami. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Z kolei w Paryżu policja zatrzymała po starciach kilkunastu ludzi w kominiarkach albo maskach, którzy wmieszali się w tłum licealistów, studentów i związkowców. Wybito szyby w paru oddziałach banków i w sklepach; ulice zachlapane są farbą, którą demonstranci atakowali policję.

Czwartek był również dniem strajku kilku branż, w tym kolejarzy, pracowników służby zdrowia, publicznych mediów i nauczycieli. W regionie paryskim ograniczone jest kursowanie pociągów i metra, na międzynarodowym lotnisku Orly odwołano jedną piątą połączeń. Cały dzień niedostępna dla turystów jest Wieża Eiffla.

Protesty powtarzają się co tydzień od początku marca i mają być kontynuowane w kwietniu.

Reforma przygotowana przez rządzących socjalistów daje podstawy do wydłużenia tygodnia pracy; ponieważ wywołała już wiele protestów i jest krytykowana przez lewe skrzydło partii rządzącej, jej proponowana obecnie wersja została już złagodzona.

Zmiany w ustawodawstwie, które chce przeforsować rząd, otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji.

Centrale związkowe, jak i organizacje studentów oraz licealistów domagają się całkowitego odrzucenia reformy prawa pracy, a lewe skrzydło socjalistów obiecuje „ostrą walkę parlamentarną” z rządowym projektem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl