Minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycji dla dróg

Minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycji dla zadań drogowych, których koszt wynosi ponad 70 mln zł – poinformował resort infrastruktury w piątkowym komunikacie.

Ministerstwo wyjaśnia, że to zadania związane z rozpoczęciem prac przygotowawczych do budowy obwodnicy Piwnicznej, rozbudową odcinków dróg krajowych oraz poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu poprzez rozbudowę i przebudowę skrzyżowań (w tym rond), budowę zatok autobusowych, chodników i sygnalizacji świetlnej.

Zadania te będą realizowane w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim i małopolskim.

W Pomorskim zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z powiatową nr 1929G w miejscowości Lniska.

Sygnalizacja świetlna powstanie też na skrzyżowaniu trasy krajowej nr 20 z ul. Długą i ul. Spacerową w miejscowości Tuchom.

Rozbudowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu krajowej drogi nr 91 z ul. Szkolną w miejscowości Łęgowo.

W ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na krajowej trasie nr 21 w woj. pomorskim w miejscowości Ustka powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 21 z ul. Bohaterów Westerplatte i ul. Darłowską.

W województwie wielkopolskim sygnalizacja świetlna powstanie w miejscowości Honoratka w ciągu drogi krajowej nr 25.

Z kolei na obwodnicy Chludowa w ciągu drogi krajowej nr 11 zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Golęczewską.

W województwie mazowieckim przebudowane zostanie rondo w Pułtusku na rondo turbinowe. Realizacja zadania wpłynie na poprawę płynności ruchu w ciągu drogi krajowej nr 61 i drogi wojewódzkiej nr 618.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie łódzkim na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Borysławice będzie polegała na rozbudowie skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 449.

W województwie dolnośląskim w miejscowości Siodłkowice powstanie 340 m chodnika w ciągu drogi krajowej nr 34.

Rozbudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku Rogów Opolski – węzeł Opole Południe w województwie opolskim o długości 1,95 km będzie polegała na podniesieniu jej nośności do 11,5 tony na oś. Ponadto w miejscu obecnie istniejącego skrzyżowania, które zostanie przebudowane na rondo, powstaną miejsca postojowe. W ramach tego zadani powstanie kanał technologiczny, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i telematyki drogowej oraz oświetlenie.

Bezpieczeństwo ruchu w województwie małopolskim ma się poprawić na drodze krajowej nr 44 w miejscowości Spytkowice, gdzie powstanie 74 m chodnika.

Na tej samej drodze, tylko w miejscowości Nowe Dwory przebudowane zostanie skrzyżowanie, powstanie pas do lewoskrętu, przebudowy będzie chodnik i wykonanie będą odwodnienia. Z kolei na odcinku Jaśkowice – Skawina wybudowany ma być chodnik, przebudowane zostaną odwodnienia i zjazdy.

Chodnik o łącznej długości 873 m ma powstać na krajowej drodze nr 94 w miejscowościach Jasień i Brzesko.

Z kolei na drodze krajowej nr 47 w miejscowości Szaflary i Bańska Niżna powstanie chodnik o długości 6,3 km.

W Małopolsce opracowana zostanie ponadto dokumentacja projektowa dla obwodnicy Piwnicznej w ciągu drogi krajowej nr 87.

PAP/RIRM

drukuj