fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Zdrowia: Planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł

Planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Na onkologię trafia obecnie ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 r. – powiedział dziś na konferencji szef resortu Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że obecny rząd zastał polską onkologię „w stanie, który niewątpliwie wymagał działań”. Minister wskazał, że negatywnie realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oceniła m.in. Najwyższa Izba Kontroli.

Dlatego rząd Zjednoczonej Prawicy zaprosił ekspertów, pacjentów i stowarzyszenia do opracowania nowej strategii i wytycznych w zakresie onkologii.

Łukasz Szumowski zaznaczył równocześnie, że na realizację takich zadań potrzebne są duże nakłady. Rząd przygotował odpowiednie środki finansowe.

– W 2020 roku planujemy wydać ponad 11 mld złotych na świadczenia w zakresie onkologii. Oczywiście do tego dochodzą wszystkie działania, które nie są stricte otagowane jako onkologiczne – lekarze pierwszego kontaktu czy innych specjalizacji, którzy mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Mając dane z Narodowego Funduszu Zdrowia, widzimy, że tak naprawdę wydajemy w tej chwili ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku. Oznacza to, że leczymy znacznie więcej pacjentów. W 2019 roku przekroczyliśmy liczbę pacjentów (33 tys. pacjentów), którzy byli podjęci opieką – podkreślił minister.

Wzrost liczby pacjentów objętych leczeniem – jak dodał minister – oznacza także lepszą dostępność do świadczeń onkologicznych.

Poza zwiększeniem środków na leczenie, rząd zwiększył także kwoty na programy lekowe – w 2018 r. było to 2 mld zł tylko na same programy dla pacjentów onkologicznych. Minister zdrowia powiedział też, że koszt sumaryczny Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 wyniesie około 11 mld zł.

RIRM

drukuj