fot. PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro: Polacy oczekują oczyszczenia sądownictwa z czarnych owiec

Wolimy, by patologia w polskim sądownictwie była skutecznie ograniczana, Polacy oczekują oczyszczenia sądownictwa z czarnych owiec – stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do informacji o decyzji kolegium komisarzy KE ws. procedury o naruszenie prawa UE przez Polskę.

W środę komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger przekazał, że kolegium komisarzy Komisji Europejskiej przyjęło pakiet decyzji dotyczących procedur naruszenia unijnego prawa.

Listę przyjęto bez obrad, jeden z tych przypadków dotyczy Polski” – powiedział Oettinger na konferencji prasowej w Brukseli, nie podając szczegółów.

W poniedziałek źródło w KE przekazało, że w Komisji trwają prace nad przygotowaniem skargi wobec Polski do TSUE w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów oraz że w środę na cotygodniowym kolegium komisarze będą o tym rozmawiali z inicjatywy wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

Zbigniew Ziobro ocenił na konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim, że termin decyzji kolegium KE, obnaża intencje polityczne KE, która chce mieć swój udział w trwającej w naszym kraju kampanii wyborczej. Według niego, nic nie stało na przeszkodzie, aby decyzja była podjęta po wyborach, ale – jak ocenił – widać, że tu „chodziło o politykę inspirowaną z Polski”.

Polacy – podkreślił Zbigniew Ziobro – nie chcą, aby ktoś z zewnątrz ingerował w ich decyzje wyborcze.

My wolimy, aby Polacy sami decydowali, a nie żeby ktoś za nas decydował o nas. Wolimy też, aby patologia w polskim sądownictwie była skutecznie ograniczana. (…) Polacy oczekują oczyszczenia sądownictwa z czarnych owiec” – dodał minister sprawiedliwości.

Odniósł się też do słów lidera PO Grzegorza Schetyny, który w środę zapowiedział, że w przypadku objęcia władzy przez Koalicję Obywatelską przywrócony zostanie stan prawny sprzed uchwalenia tzw. ustawy dezubekizacyjnej z grudnia 2016 roku. Zdaniem Grzegorza Schetyny ustawa spowodowała, iż wielu funkcjonariuszy służb mundurowych, uczciwie pracujących po 1990 roku, zostało potraktowanych niesprawiedliwie.

Według Zbigniewa Ziobro słowa lidera PO świadczą, że rywalizuje on o elektorat z SLD, chce odebrać głosy szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu.

To są porachunki pomiędzy SLD a Platformą i walka o tych samych wyborców między tymi liderami” – powiedział minister Ziobro.

PAP

drukuj