fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Z. Ziobro o ustawie zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa: Zmiana nie oznacza jednoczesnego zaostrzenia kar dla wszystkich przestępców 

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, liczy na to, że Sejm ostatecznie przyjmie ustawę zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa. Przepisy zostały wczoraj odrzucone przez większość Senatu, która stwierdziła, że ustawa zaostrza kary w nieuzasadniony sposób. Zbigniew Ziobro uważa, że działanie to jest szkodliwe, nieprzemyślane i pozbawione elementarnej empatii wobec ofiar.

Minister wyraził nadzieję, że Sejm przywróci rozwiązania zaostrzające odpowiedzialność karną dla najbardziej zuchwałych, zdemoralizowanych, groźnych fot. bandytów, które proponuje odrzucona przez Senat zmiana Kodeksu karnego. [czytaj więcej]

Zmiana nie oznacza jednoczesnego zaostrzenia kar dla wszystkich przestępców. Widzimy różnicę pomiędzy tymi niezdemoralizowanymi, którzy zasługują na szansę, którym chcemy stwarzać możliwość odbywania kary w warunkach wolnego więzienia elektronicznego, w warunkach domowych, gdzie muszą zagwarantować sobie utrzymanie, ale są pozbawieni możliwości swobodnego poruszania się i to jest dolegliwość, która nie niesie za sobą negatywnych aspektów, jeżeli chodzi o demoralizację przebywania w zakładach karnych, ale wtedy, kiedy mamy do czynienia z tymi najcięższymi zbrodniami – jak czyny pedofilskie, gwałty, morderstwa i z takimi sprawcami, którzy wykazują wręcz wynaturzenie, głęboko posuniętą deprawację. Tam musimy stosować najsurowsze, najtwardsze kary. Przestępcy muszą się bać – wyjaśnił minister.

Sejm będzie w piątek kontynuował przerwane w lipcu posiedzenie; posłowie będą głosować m.in. nad sprzeciwem Senatu wobec ustawy zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa.

Przepisy m.in. podnoszą górną granicę kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat oraz wydłużają z 30 do 40 lat okres przedawnienia zbrodni zabójstwa. Wprowadzają też nowe typy przestępstw: przyjęcie zlecenia zabójstwa i przygotowanie do zabójstwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl